Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosjanie przejmą kontrolę nad polskimi łupkami?

ABW ostrzega, że współpraca Exxon Mobil z Rosnieftem zaowocuje przejęciem kontroli przez te koncerny nad koncesjami na poszukiwania i eksploatację gazu łupkowego w Polsce. Według „Pulsu Biznesu”, w ubiegłym roku Agencja opracowała trzy poufne raporty analityczne dotyczące gazu łupkowego, które trafiły następnie do najważniejszych osób w państwie.

W dokumentach ABW zwróciła uwagę na duże zainteresowanie tym sektorem rosyjskich służb, które chcą utrzymania monopolu Gazpromu w Europie. Wskazała na zagrożenia – możliwość storpedowania projektu poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w Polsce czy przejęcie przez Rosjan kontroli nad koncesjami. 

Obecnie ABW twierdzi, że żaden z koncesjonariuszy nie jest kontrolowany przez jakąkolwiek rosyjską firmę. Nie wyklucza jednak, że może się to szybko zmienić. W raportach z ubiegłego roku agencja uznała za niebezpieczną dla Polski współpracę Exxon Mobil z Rosnieftem. Tydzień temu oba koncerny zawarły pakiet porozumień przewidujących między innymi wspólną eksploatację złóż ropy i gazu. Oficer ABW zajmujący się sektorem energetycznym mówi „Pulsowi Biznesu”, że w dokumencie o współpracy znalazł się zapis mówiący o możliwości przekazania koncesji w innych, nieokreślonych umową rejonach świata. 

Pytani przez „Puls Biznesu” przedstawiciele Exxon Mobil zaprzeczają możliwości wspólnego z Rosjanami poszukiwania gazu w Polsce.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl (25 kwietnia 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/rosjanie-przejma-kontrole-nad-polskimi-lupkami

Skip to content