3 tys. Czechów demonstrowało przeciwko cygańskiej przestępczości

W minioną niedzielę ulicami Brzecławia na czeskich Morawach przeszła licząca ponad trzy tysiące osób demonstracja przeciwko cygańskiej przestępczości. Mieszkańcy miasta zorganizowali tę demonstrację w odpowiedzi na brutalny atak kilku Cyganów na młodego mieszkańca Brzecławia – został on pobity tylko dlatego, że nie chciał poczęstować agresorów papierosem.

Wspomniane pobicie nie było odosobnionym przypadkiem w tym mieście, jednak to właśnie na wieść o stanie pobitego Czecha (który w dalszym ciągu pozostaje hospitalizowany) mieszkańcy postanowili głośno sprzeciwić się sytuacji, w której zostali pozostawieni sami sobie. Efektem kilkudniowej mobilizacji była ponad trzytysięczna manifestacja głównymi ulicami miasta, którą w liczbie około 500 osób wsparli również nacjonaliści z okolicznych miast (reprezentujący zarówno oficjalne, jak i niezależne ugrupowania).

Demonstracja odbyła się w pokojowej atmosferze. Jej uczestnicy nie spotkali się z prowokacjami mniejszości cygańskiej bądź policji – a do takich dochodziło podczas podobnych protestów w innych miastach. W trakcie końcowej pikiety, zgromadzeni na manifestacji przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na pomoc w rehabilitacji skatowanego mieszkańca Brzecławia.

Za: Autonom.pl (24 kwietnia 2012) | http://autonom.pl/index.php/news/informacje/1666-3-tys-czechow-przeciwko-cyganskiej-przestepczosci

Skip to content