Rzenada prezydęta. Prezentacja pomnika smoleńskiego

Pokłosie słów belwederskiego proroka „może prezydent gdzieś poleci, będą nowe wybory i wszystko się zmieni” może stanowić zapis z jego strony http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2157,zaprezentowano-projekt-pomnika-w-smolensku.html. Ponieważ jednak nie każdy internauta lubi odwiedzać tamtejsze rewiry, a że tekst ze wszech miar jest ciekawy, więc bez zbędnych kliknięć na wskazana stronę zapraszamy do jego lektury.

„W Pałacu Prezydenckim zaprezentowano we wtorek 3 kwietnia 2012 r. projekt pomnika, który ma upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej. – Postaramy się, by wspólnym staraniem, rosyjskim i polskim, pomnik ten został wybudowany w Smoleńsku – powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Projekt pomnika został wybrany w konkursie ogłoszonym wspólnie w ubiegłym roku przez Bronisława Komorowskiego i prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Jestem pewien, że taka formuła trwałego upamiętnienia, która ma łączyć, a nie dzielić, jest formułą najbardziej odpowiednią, jest formułą, która może być oczekiwana także przez wszystkich, którzy stracili swoich bliskich i przyjaciół w katastrofie smoleńskiej. Wszystkich, którzy przeżywali ten dramat i sądzę, że może być formą taką, która będzie to dramatycznie bolesne miejsce czyniła, mimo bólu, miejscem bliskim w sensie emocji – powiedział we wtorek prezydent.

Chcę jednocześnie zapewnić, że postaramy się o to, aby także w dalszym ciągu wspólnym staraniem, i rosyjskim, i polskim, ten pomnik po prostu został wybudowany w Smoleńsku i stanowił trwałe upamiętnienie tak dramatycznych chwil. Jestem przekonany, że pomimo wszystkich zmian będzie to możliwe w formule uzgodnionej z prezydentem Miedwiediewem, bo chodzi o to, aby także z tak dramatycznych przeżyć, tak dramatycznych okoliczności starać się wydobyć to, co – nawet poprzez ból – ale jednak do siebie ludzi i narody zbliża – oświadczył prezydent.

Zwycięski projekt pomnika przedstawił zespół w składzie: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski, grafik Dariusz Komorek.

Chciałem serdecznie pogratulować zwycięzcom konkursu. Za chwilę panowie przedstawią bliżej ten projekt, ale jestem pewien, widać to i z fotografii i także ze wstępnych reakcji, że projekt wzbudza zainteresowanie, wzbudza, co najważniejsze, refleksje – mówił prezydent tuż przed prezentacją, w której uczestniczył także minister kultury Bogdan Zdrojewski.(PAP, inf. własna)”

***

Poniżej zdjęcia wybranego projektu ze zgłoszonych propozycji w konkursie ogłoszonym wspólnie w 2011 r. przez Bronisława Komorowskiego i prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. To, że jest on piękny – jak powiedział prezydent –  widać z fotografii i także ze wstępnych reakcji. Oglądając te zdjęcia możemy zgodzić się z opinią prezydenta, że projekt wzbudza zainteresowanie, wzbudza, co najważniejsze, refleksje…

Na poszczególnych zdjęciach widzimy projekt Pomnika w różnych ujęciach: fot. 1 ukazuje żyrandol, fot. 2 – postać prezydenta Komorowskiego, fot. 3 – m. in. osobę ministra Zdrojewskiego, fot. 4 – gest ręki ministra Zdrojewskiego, fot. 5 – tęgą minę prezydenta Komorowskiego i fot. 6 –  chyba samego autora pomnika. Z jego gestów chyba wynika, że nagrodzony projekt będzie „taaaaki duży”, czyli taki jak na fotografii 5, względnie taki jak na fotografiach 4 i 2.

 Uroczysta prezentacja zwycięskiego projektu na pomnik w Smoleńsku (1 z 6) fot. Lukasz Kaminski

Uroczysta prezentacja zwycięskiego projektu na pomnik w Smoleńsku (2 z 6)

Uroczysta prezentacja zwycięskiego projektu na pomnik w Smoleńsku (3 z 6) fot. Piotr Molecki

Uroczysta prezentacja zwycięskiego projektu na pomnik w Smoleńsku (4 z 6) fot. Piotr Molecki

Uroczysta prezentacja zwycięskiego projektu na pomnik w Smoleńsku (5 z 6) fot. Piotr Molecki

Uroczysta prezentacja zwycięskiego projektu na pomnik w Smoleńsku (6 z 6) fot. Piotr Molecki

 

 (Włodek Kuliński dla Wirtualnej Polonii na podstawie Prezydent.pl)

Za: Wirtualna Polonia (2012-04-09) | http://wirtualnapolonia.com/2012/04/09/rzenada-prezydeta-prezentacja-pomnika-smolenskiego/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content