Rosja: Zdemaskowano szpiega USA

Aktualizacja: 2012-04-6 9:16 pm

Rosyjski pułkownik w stanie spoczynku Władimir Łazar, zatrudniony w federalnym urzędzie ds. kartografii, został oskarżony o sprzedaż służbom specjalnym USA tajnych map topograficznych Rosji – napisał 4 kwietnia dziennik „Kommiersant”. Według gazety na ślad Łazara naprowadził śledczych zatrzymany w grudniu 2008 r. programista Giennadij Sipaczow, który przez internet przekazywał strukturom wywiadowczym USA tajne mapy Sztabu Generalnego rosyjskich sił zbrojnych, za co w 2010 r. został skazany na cztery lata więzienia.

„Kommiersant” pisze, że tak łagodny wyrok za „zdradę stanu” tłumaczono tym, że Sipaczow nie tylko przyznał się do winy i okazał skruchę, lecz również aktywnie pomógł śledczym w tej sprawie, w tym „w wyjawieniu bezprawnych działań innych osób”. To Sipaczow, który według jego adwokata, jest uważany za jednego z największych na świecie kolekcjonerów map geograficznych i topograficznych, na jednym z przesłuchań wskazał na Łazara jako na osobę, która kupowała u niego mapy.

Według mediów, w tym amerykańskiego dziennika „New York Times”, Łazar kupił w 2008 r. u Sipaczowa dysk z ponad 7 tysiącami zdjęć map topograficznych terenów FR. Następnie przemycił je na Białoruś i przekazał przez pośrednika do USA.

Jak ustalili eksperci, otrzymane przez USA mapy topograficzne zawierają dane stanowiące tajemnicę państwową. Ich przekazanie resortom wojskowym innych państw może poważnie zaszkodzić bezpieczeństwu Rosji – pisze „Kommiersant”. Dodaje, że eksperci uważają, że mapy topograficzne mogą zostać użyte do planowania operacji militarnych, w tym ataków rakietowych.

Rosyjskie władze nie podały, kiedy aresztowano Łazara.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=54964 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]