Aktualizacja strony została wstrzymana

Szef IPN po rozmowach w Rosji: Brak konkretów ws. rehabilitacji ofiar Katynia

Rada do spraw praw człowieka działająca przy prezydencie Rosji opowiada się za pełną rehabilitacją ofiar zbrodni katyńskiej – takie zapewnienia usłyszał przebywający z wizytą w Moskwie prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Łukasz Kamiński spotkał się z szefem kremlowskiej rady Michaiłem Fiedotowem, ale oprócz deklaracji poparcia w trakcie rozmów nie padły żadne konkrety.

Rosjanie od 2 lat pracują nad odtajnianiem dokumentów śledztwa katyńskiego. Większość akt już przekazali do Polski. Te jednak utknęły w pionie śledczym Instytutu bowiem są dowodami w śledztwie prowadzonym przez prokuratorów IPN-u. 

Przebywający w Moskwie Łukasz Kamiński zapewnił, że podejmie działania, które umożliwią dostęp do tych dokumentów polskim i rosyjskim historykom. Na takim rozwiązaniu szczególnie zależy historykom rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał, którzy od wielu lat zajmują się badaniem i ujawnianiem zbrodni okresu stalinowskiego. 

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (04 kwietnia 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polska?zobacz/brak-konkretow-ws-rehabilitacji-ofiar-katynia

Skip to content