Aktualizacja strony została wstrzymana

Austria: Centroprawica przeprasza za „rasizm”

Wolnościowa Partia Austrii (niem. Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ), jedna z najbardziej populistycznych partii na austriackiej scenie politycznej, po krytyce ze strony mediów i ugrupowań lewicowych zrezygnowała z budzącej zainteresowanie kampanii w Innsbrucku. Rozwieszone w całym mieście plakaty Augusta Penza z FPÖ okraszone ciekawym hasłem „Mój plan dla Innsbrucku: Miłość do Ojczyzny zamiast marokańskich złodziei” mają zostać usunięte przez działaczy partii.

Kampania FPÖ w Innsbrucku spotkała się z protestami nie tylko austriackiej lewicy i wszelakich „antyrasistowskich” stowarzyszeń, lecz także z napiętnowaniem w europejskich mediach i falą oburzenia wśród ambasadorów krajów Afryki Północnej. Sprawą plakatów zainteresowała się również lokalna prokuratura w Tyrolu, która ma zbadać, czy plakaty nie podsycają do „rasowej nienawiści”.

Tymczasem działacze Wolnościowej Partii Austrii odcięli się od Augusta Penza, nazywając jego lokalną kampanię w partyjnym oświadczeniu „kontrowersyjną i zupełnie niepotrzebną”. Partia przeprosiła również za całe zamieszanie oraz nakazała usunąć rozklejone w Innsbrucku plakaty. Sam August Penz oświadczył, iż kampania była jego prywatnym pomysłem i bierze za nią pełną odpowiedzialność.

Za: Autonom.pl (04 kwietnia 2012) | http://autonom.pl/index.php/news/informacje/1633-austria-centroprawica-przeprasza-za-qrasizmq

Skip to content