Rosja walczy z aborcją

Rosyjski rząd ogranicza finansowanie tzw. późnych aborcji dokonywanych w publicznych szpitalach ze „względów społecznych”.

W rosyjskich klinikach utrzymywanych ze środków budżetowych kobieta po 12. tygodniu ciąży mogła dokonać aborcji w przypadku gwałtu, gdy pozbawiono ją sądownie praw rodzicielskich, gdy została skazana na więzienie, lub w wypadku śmierci czy inwalidztwa jej męża. Obecnie jedynymi wskazaniami do późnej aborcji ze „względów społecznych” ma pozostać zgwałcenie lub sytuacja, gdy ciąża zagraża życiu matki.

Od pewnego czasu rząd próbuje walczyć z aborcją. W lipcu ub. rok prezydent Dmitrij Miedwiediew podpisał ustawę nakazującą, by na ogłoszeniach dotyczących aborcji pojawiły się informacje o poaboryjnym ryzyku zdrowotnym – chorobą nowotworową, krwotokiem czy nieuleczalną bezpłodnością, jako możliwych skutkach przerwania ciąży.

Również w Dumie rozpoczęła się ofensywa ustawodawcza, mającej na celu obronę życia nienarodzonych i zredukowanie liczby aborcji. Rosja ma niechlubną, jedną z najwyższych statystyk aborcji na świecie. Dokonuje jej 53 na 1000 kobiet w wieku rozrodczym. Wiele z nich traktuje aborcję jak środek antykoncepcyjny. Oficjalne dane mówią, że co roku Rosjanki dokonują około 1,23 mln aborcji. Eksperci uważają, że te przerażające dane są i tak mocno zaniżone. Zjawisko aborcji jest jedną z przyczyn poważnego kryzysu demograficznego tego państwa.

Członkowie Dumy mają całkowicie zakazać aborcji na życzenie w państwowych placówkach służby zdrowia. Ograniczony zostanie także dostęp do pigułek wczesnoporonnych tzw. „dzień po”. Kobieta zamężna będzie mogła dokonać aborcji tylko wtedy, gdy zgodzi się na nią także mąż, a nastolatki będą musiały przedstawić zgodę rodziców.

Nowe prawo przewiduje także w przypadku kobiet rozważających dokonanie aborcji tygodniowy okres oczekiwania. Kobiety będące po 6 miesiącu ciąży musiałyby przed dokonaniem aborcji zobaczyć obraz USG swego dziecka. Lekarze mogliby się powoływać na klauzulę sumienia.

Współczynnik dzietności w Rosji wynosi 1,4, znacznie poniżej poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń. W 2008 r. w Rosji odnotowano 1,714 mln urodzin i 1,234 mln aborcji. Od 1993 r. liczba ludności kraju zmniejszyła się o 5,8 mln i wynosi 142 mln. Do 2050 r. populacja Rosji zmniejszy się do 116 mln osób.

[Na podstawie materiałow tekstowych eKAI /LifeSiteNews – 07.03.2012 r.]

Za: Human Life International - Polska -- Polski serwis pro-life (30/03/2012) | http://www.hli.org.pl/drupal/pl/node/6160

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content