Zbigniew Brzeziński: Rosja powinna dołączyć do wspólnoty euroatlantyckiej

Były doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński uważa, że Rosja powinna stać się członkiem wspólnoty euroatlantyckiej. Taką opinię Brzeziński wyraził w wywiadzie dla wydawanej w Moskwie rządowej „Rossijskoj Gaziety”.

Brzeziński podkreślił, że taka wspólnota „oznacza współpracę pomiędzy demokratycznymi partnerami”. Jego zdaniem, w Rosji powstaje społeczeństwo obywatelskie, ale na razie nie wiadomo, czy stanie się ono realną dominującą siłą w polityce.

Zbigniew Brzeziński uważa, że w obecnym 100-leciu nie będzie, tak jak w wieku XX, hegemonii jednego państwa. „To będzie stulecie, w którym będzie panować globalny nieład, jeśli główne światowe regiony nie dojdą do konstruktywnej współpracy”. Zdaniem amerykańskiego politologa XXI wiek to wybór nie między hegemonią a pokojem, tylko między chaosem a współpracą.
IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (29 marca 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,rosja?zobacz/brzezinski-rosja-powinna-dolaczyc-do-wspolnoty-euroatlantyckiej | Brzeziński: Rosja powinna dołÄ…czyć do wspólnoty euroatlantyckiej

Skip to content