Aktualizacja strony została wstrzymana

Papież przeciw kartelom narkotykowym

Po pierwszym dniu wizyty Benedykta XVI w Meksyku prasa na pierwszych stronach zwraca uwagę na zdecydowaną krytykę przez papieża przemocy wojen narkotykowych i bezwzględnego materializmu, który stał się podglebiem dla potęgi karteli narkotykowych. „Benedykt XVI wzywa do demaskowania handlu narkotykami” – piszą gazety, podkreślając wsparcie papieża dla prowadzonej przez władze państwowe walki z kartelami.

W sobotę Benedykt XVI spotkał się z prezydentem kraju Felipe Calderonem. Spotkanie odbyło się w siedzibie gubernatora Casa del Conde w Guanajuato. Tak zakończył się pierwszy dzień papieskiej pielgrzymki w Meksyku.

W trwającym 45 minut kurtuazyjnym spotkaniu z papieżem pięćdziesięcioletniemu politykowi towarzyszyła żona Margarita i troje dzieci. Gdy papież rozmawiał z prezydentem sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone spotkał się z szefem meksykańskiej dyplomacji.

Przed Casa del Conde na Placu Pokoju (Plaza de la Paz) zgromadziła się wielotysięczna rzesza młodych ludzi, do których z okna rezydencji gubernatora zwrócił się Benedykt XVI po spotkaniu z głową meksykańskiego państwa.

Media o pielgrzymce papieża

Po pierwszym dniu wizyty Benedykta XVI w Meksyku prasa na pierwszych stronach zwraca uwagę na skrytykowanie przez papieża przemocy wojen narkotykowych. „Kościół musi uczynić wszystko przeciwko przemocy” – te słowa Benedykta XVI cytuje w tytule na pierwszej stronie dziennik „Milenio”.

Inny dziennik, „El Universal” koncentruje swoje informacje wokół skrytykowania przez papieża przelewu krwi. „Modlitwa za ofiary przemocy” – zatytułowała gazeta relację z rozpoczętej wizyty Ojca Świętego dodając, że „Benedykt XVI wzywa do demaskowania handlu narkotykami”. Również gazeta „Reforma” podkreśla wsparcie papieża dla walki z handlem narkotykami tytułując swój materiał: „Papież prosi kraj, aby nie dał się zniechęcić”.

Największa gazeta miasta León, „El Sol de León” poświęca stronę tytułową przyjęciu papieża w Meksyku: „Przybywającego do Meksyku Benedykta XVI powitała miłość 700 tysięcy wiernych. Papież przybywa jako „pielgrzym nadziei”.

Prawie wszystkie gazety meksykańskie cytują słowa prezydenta Felipe Calderona, że mimo wojny narkotykowej kraj stoi jeszcze „na nogach”.

Podróż Benedykta XVI budzi zainteresowanie mediów również na Kubie, gdzie papież oczekiwany jest w poniedziałek. Oficjalne media kubańskie nie odniosły się do krytycznej oceny marksizmu przez papieża. W rozmowie z dziennikarzami w drodze do Meksyku Benedykt XVI powiedział, że marksizm w swojej pierwotnej formie nie odpowiada dzisiejszej rzeczywistości.

Partyjny organ „Granma” w dzisiejszym wydaniu poinformował o otwarciu przez ministra spraw zagranicznych Bruno Rodrígueza centrów prasowych w Santiago de Cuba i Hawanie. Gazeta cytuje słowa ministra, że papież zostanie wysłuchany na Kubie „z szacunkiem”.

Oficjalna agencja prasowa „Prensa Latina” zwraca uwagę na skrytykowanie przez Benedykta XVI przemocy w Meksyku. Podkreśla, że według papieża jest to konsekwencja „kultu pieniądza”. A kontrolowany przez państwo portal internetowy „Juventud Rebelde” (Zbuntowana Młodzież) zapowiedział niepowodzenie „tych, którzy z przyczyn politycznych usiłują manipulować wizytą Jego Świątobliwości Benedykta XVI”.

Krytyczny wobec Kuby amerykański dziennik „El Nuevo Herald” z Miami – centrum emigrantów kubańskich – na pierwszy plan wysuwa stwierdzenie papieża na temat marksizmu. Marksizm na Kubie nie stanowi odpowiedzi na dzisiejsze realia – te słowa papieża cytuje „El Nuevo Herald”.

W niedzielę, z udziałem tysięcy wiernych Benedykt XVI odprawi Mszę św. w parku Bicentenario w León i w południe odmówi modlitwę Anioł Pański. Wieczorem odbędą się nieszpory z biskupami Meksyku i Ameryki Łacińskiej w katedrze Matki Bożej Światła w León. Będzie to kulminacyjny punkt pielgrzymki papieża do Meksyku. 26 marca Ojciec Święty opuści Meksyk i uda się z wizytą apostolską na Kubę.

Wojna narkotykowa

Wojna narkotykowa w Meksyku kładzie się cieniem na wizytę papieża Benedykta XVI w tym kraju. Jak poinformował portal internetowy „Proceso”, 23 marca, w dniu przylotu papieża do stanu Guanajuato, w krwawych porachunkach w różnych miejscach kraju zginęło ponad 20 osób.

Rozpoczynając czterodniową wizytę w Meksyku Benedykt XVI wezwał do walki z handlem narkotykami oraz z przemocą. – Tak więc wielką odpowiedzialnością Kościoła jest wychowywanie sumień, wychowywanie do odpowiedzialności moralnej i demaskowanie zła, demaskowanie tego bałwochwalstwa pieniądza, które zniewala ludzi tylko do tego; demaskowanie także fałszywych obietnic, kłamstwa, oszustwa jakie kryje się za narkomanią – mówił papież w rozmowie z dziennikarzami towarzyszącymi mu w drodze do Meksyku. Papież przypomniał, że „Kościół musi demaskować zło, uobecniać dobroć Boga, uobecniać Jego prawdę, prawdziwą nieskończoność, której jesteśmy spragnieni”.

Według szacunków organizacji praw człowieka, od 2006 roku w wojnie narkotykowej w Meksyku zginęło ponad 50 tys. osób. Przedstawiciele Kościoła po raz kolejny apelowali w minionych tygodniach do band narkotykowych o zawieszenie broni na czas wizyty papieża. W ubiegłym tygodniu w Guanajuato pojawiły się plakaty dwóch karteli narkotykowych z napisem „Witamy Benedykcie”. Tłumaczono, że jest to sygnał zawieszenia broni.

W niedzielę, z udziałem tysięcy wiernych Benedykt XVI odprawi Mszę św. w parku Bicentenario w León i w południe odmówi modlitwę Anioł Pański. Wieczorem odbędą się nieszpory z biskupami Meksyku i Ameryki Łacińskiej w katedrze Matki Bożej Światła w León. Będzie to kulminacyjny punkt pielgrzymki papieża do Meksyku. 26 marca Ojciec Święty opuści Meksyk i uda się z wizytą apostolską na Kubę.

Źródło: KAI

ged

Za: Polonia Christiana - pl24.pl (2012-03-25) | http://www.pch24.pl/papiez-przeciw-kartelom-narkotykowym,1082,i.html

Skip to content