CBA przechwyciło fałszywe obligacje o wartości 100 mln dolarów

Fałszywe amerykańskie obligacje o wartości 100 mln dolarów zabezpieczyli agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zatrzymano osiem osób. Informację podaje portal interia.pl.

– Zatrzymane dotąd osoby to obywatele różnych krajów europejskich, m.in. dwaj Włosi, dwaj Ukraińcy, Mołdawianka i troje Polaków. Zatrzymani zostali na terenie województw lubelskiego i małopolskiego – – poinformował rzecznik biura Jacek Dobrzyński.

Dobrzyński nie chciał ujawnić żadnych szczegółów sprawy. Jak zaznaczył, materiały trafiły już do Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Rzecznik biura nie wykluczył kolejnych zatrzymań. Zatrzymani mają jeszcze w poniedziałek być przesłuchani przez lubelską prokuraturę.

Z ustaleń CBA wynika, że wszyscy zatrzymani byli członkami międzynarodowej grupy przestępczej. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy wiele wskazuje na to, że gang współpracował z włoską mafią.

– Fałszywe obligacje wartości 100 mln dolarów chcieli sprzedać za kilkanaście mln złotych. Prawdopodobnie podróbki miały trafić na rynek europejski – powiedział informator.

Według CBA to największa tego typu operacja przeprowadzona w Polsce i dotycząca podrobionych obligacji.

W lutym bieżącego roku w Szwajcarii przechwycono rekordową liczbę fałszywych amerykańskich obligacji – były warte 6 miliardów dolarów. Sprawa wyszła na jaw podczas śledztwa dotyczącego włoskiej mafii. Obligacje odkryto w dodatkowym schowku znajdującym się w trzech skrytkach depozytowych w Zurychu.

(www.interia.pl)

Za: Nowy Ekran (19.03.2012) | http://aleksanderpinski.nowyekran.pl/post/56563,cba-przechwycilo-falszywe-obligacje-o-wartosci-100-mln-dolarow

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content