Watykan: Papież zasmucony wyciekami dokumentów, będzie śledztwo

Aktualizacja: 2012-03-17 5:53 pm

Benedykt XVI powołał komisję, która zajmie się wyciekami poufnych dokumentów z Watykanu. Śledztwo w tej sprawie zostanie przeprowadzone we wszystkich instytucjach Stolicy Apostolskiej – ujawnił abp Angelo Becciu, substytut w sekretariacie stanu, którego dokumenty przedostawały się w ostatnich miesiącach do mediów. Zastępca kard. Bertone wypowiedział się w tej sprawie dla L’Osservatore Romano. Wyjątkowo wywiad przeprowadził sam redaktor naczelny dziennika prof. Giovanni Maria Vian. „Benedykt XVI jest zasmucony wyciekiem poufnej dokumentacji. Jego codzienny optymizm i determinacja jest jednak zachętą dla nas wszystkich” – powiedział abp Becciu. Watykański hierarcha bardzo surowo wypowiada się o winnych wycieku. Oskarża ich o podłość i brak lojalności. Tym bowiem jest upublicznianie dokumentów, których poufność zobowiązali się zachować – stwierdził zastępca kard. Bertone.

Zauważył on, że poważna nieuczciwość nielicznych pracowników położyła się cieniem na całej Kurii Rzymskiej. W konsekwencji jest dziś ona postrzegana jako miejsce, w którym kwitnie karierowiczostwo i intrygi. Doszło do tego, że księża wstydzą się przyznać, że pracują w Watykanie – opowiada abp Becciu. Choć, jak zastrzega, w Kurii Rzymskiej pracuje zaledwie od dziewięciu miesięcy, bo wcześniej zajmował się dyplomacją, to w sekretariacie stanu spotkał ludzi kompetentnych i ofiarnych, którzy nie odzwierciedlają stereotypów o watykańskiej biurokracji.

kb/ rv, l’osservatore romano

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=53687 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]