Rosja udostępni bazę transportową amerykańskim wojskom

Rosja planuje udostępnić NATO swoją bazę lotniczą w Uljanowsku nad Wołgą. Centrum transportowe ma służyć NATO-wskiemu tranzytowi do Afganistanu.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w trakcie wystąpienia w Dumie Państwowej potwierdził, że planowane porozumienie o tranzycie będzie przewidywać nie tylko przewożenie sprzętu wojskowego, ale również personelu wojskowego. Szczegóły porozumienia są obecnie ustalane.
Rosyjskie media zwracają uwagę, że NATO-wski tranzyt przez Pakistan staje się coraz bardziej problematyczny. Dlatego wzrasta znaczenie tranzytu do Afganistanu przez Rosję. W bazie lotniczej w Uljanowsku stacjonują wojskowe samoloty transportowe IŁ-76 i An-124, które również można będzie wykorzystać do przewozu NATO-wskich ładunków.
Jak twierdzi rozgłośnia radiowa Gołos Rossiji, „tranzyt afgański można porównać do dżokera trzymanego w rękach Moskwy. Jak zagra się tą kartą, na razie nie wiadomo”.

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (14 marca 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/rosja-udostepni-baze-transportowa-amerykanskim-wojskom

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content