Watykan na czarnej liście Departamentu Stanu USA

Aktualizacja: 2012-03-10 9:24 pm

Amerykański departament stanu wprowadził Watykan na listę krajów zagrożonych przestępstwami finansowymi. Wbrew pozorom nie wieszczy to kolejnego skandalu. Przeciwnie, dla nas to dobra wiadomość – oświadczył watykański rzecznik prasowy.

Pojawienie się Watykanu na amerykańskiej liście oznacza jedynie, że po raz pierwszy w historii zostaliśmy włączeni do klasyfikacji. Jest to konsekwencją przystąpienia do Moneyval i zgody na międzynarodowe mechanizmy kontroli – wyjaśnił ks. Federico Lombardi SJ. Co ważne, Watykan zajmuje na tej liście całkiem dobrą pozycję. Wyprzedza takie kraje, jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy czy same Stany Zjednoczone. To właśnie te kraje departament stanu uznaje za zagrożone przestępstwami. My należymy do innej kategorii krajów, gdzie sytuacja jest lepsza, ale tym niemniej zasługuje na obserwację – wyjaśnił ks. Lombardi.

kb/ rv

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=53313 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]