Rosja: do kolonii karnej trafią dzieci w wieku 12 lat?

Rosyjska Duma Państwowa pracuje nad ustawą obniżającą wiek przestępców, którzy mogą podlegać karze kolonii karnej. 

Na zdjęciu „Bezprizornik Wańka”, obraz Aleksego Kokiela z 1924 r.
fot. wikipedia

Obecne przepisy już można uznać za surowe, bowiem zesłane mogą zostać osoby, które ukończyły czternasty rok życia. Kodeks karny uzależnia tę możliwość od rodzaju popełnionego przestępstwa. Czternastolatki trafią do kolonii, jeżeli dokonały morderstwa, porwania, rozboju, gwałtu i podobnych czynów obarczonych odpowiedzialnością karną.

Z ideą obniżenia wieku potencjalnych skazanych wystąpił przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Ustawodawstwa Konstytucyjnego Władimir Pligin. Argumentuje, że nie ma żadnych przeciwwskazań by te dzieci, które dokonały wspomnianych czynów, nie mogły trafić do kolonii karnej.

Z kolei obrońcy praw człowieka nie kryją, że nie podoba im się ten pomysł. Pełnomocnik przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej ds. Praw Dziecka Paweł Astachow uważa, że jest środek zbyt ostry. Z kolei przewodniczący Komisji ds. Praw Obywatelskich Andriej Babuszkin przypomniał, że podobne prawo obowiązywało w Związku Sowieckim w latach trzydziestych (od 1935 do 1941 r.), a później zostało zliberalizowane. Wyraził również opinię, że takie zaostrzenie kar doprowadzi jedynie do dalszej „kryminalizacji” rosyjskiego społeczeństwa.

Źródło: pik.tv

Za: Portal Arkana (03-03-2012) | http://www.portal.arcana.pl/,2397.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content