Hiszpania wraca do węgla?

Aktualizacja: 2012-03-1 9:54 pm

Rząd w Madrycie bada możliwości i opłacalność zwiększenia wykorzystania węgla. Chodzi zarówno o zagospodarowanie własnych złóż jak i import surowca. Decyzja Madrytu jest o tyle zaskakująca, iż wydawało się że wykorzystanie węgla w tym państwie będzie nadal spadać. Jednak jak przyznają tamtejsi urzędnicy dość radykalnie zmieniły się warunki ekonomiczne. Po pierwsze Hiszpania bardzo opierała się na dostawach LNG. – Tymczasem po ubiegłorocznej katastrofie w Fukushimie cena gazu skroplonego znacznie poszła w górę. Dla krajów które w znacznym stopniu korzystały z tego surowca nadeszły gorsze czasy – przyznaje analityk surowcowy Juan de Cuervo.

Jak zaznacza specjalista nic wiec dziwnego, że szuka się alternatyw. Węgiel jest jedną z możliwych. – Co prawda zużycie tego surowca sukcesywnie maleje, a nasze złoża są wyczerpane. Jednak warto sprawdzić, czy coś da się tu zmienić – dodaje. Na razie wiadomo, że rząd będzie chciał ponownego oszacowania złóż. Mają zostać zrobione także wyliczenia mówiące o kosztach zużycia węgla zamiast gazu np. w energetyce. Dobry okres hiszpańskie górnictwo przeżywało w połowie lat 80-tych. Wówczas roczna produkcja węgla kamiennego wynosiła nawet 15 mln ton, brunatnego około 23 mln ton. Obecnie głównym odbiorcą węgla w Hiszpanii są zakłady stalowe.

autor: Dariusz Malinowski, źródło: wnp.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=52724 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]