Aktualizacja strony została wstrzymana

Brak synagog? Federacja Żydowskich Gmin Rosji chce podwoić ich liczbę

Federacja Gmin Żydowskich Rosji chciałaby otrzymać od władz pozwolenie na budowę w Moskwie jeszcze minimum pięciu synagog, informuje „Interfax-Religia”. Poinformował o tym prezes FJOR (Federacja Gmin Żydowskich Rosji) Alieksandr Boroda. Według niego ta kwestia powinna była być poruszona na wczorajszym spotkaniu głównego rabina żydów mieszkających w Rosji, Berla Lazara z merem stolicy Siergiejem Sobianinem. Teraz w Moskwie działa już pięć synagog, w Marinoj Roszczie, w Spasogliniwszczieskim Pierieułkie, na Bolszoj Bronnoj, w Otriaddnym i na Pokłonnij Gorie, jednakże, według słów A. Borody, taka ilość jest niewystarczająca. „Według naszych ocen w Moskwie mieszka do 500 tysięcy żydów i wielu z tych ludzi chciałoby zostać naszymi wiernymi”– powiedział A. Boroda.

Ponadto, według jego słów, w najbliższych latach FJOR planuje otwarcie w stolicy jeszcze kilku szkół żydowskich a na 4 listopada bieżącego roku zaplanowano otwarcie w Moskwie Muzeum Historii i Tradycji Żydowskiej. Co się natomiast tyczy rozwoju życia społecznego w regionach to w najbliższych planach organizacji FJOR jest pokrycie siecią synagog całej Rosji, otwarcie żydowskiego domu modlitwy w Smoleńsku, centrum społecznego w Nowosybirsku, synagog w Soczi, Krasnodarze, Ulianowsku, Astrachaniu, Rostowie nad Donem, odrestaurowania zwróconej synagogi we Władywostoku, zwrot synagog w Kałudze i Orle. W swoim raporcie na zjeździe A. Boroda powiedział, że dzisiaj FJOR skupia około 200 gmin żydowskich w 180 miastach Rosji, działają już 44 synagogi i około 70 centrów społecznych, ponad 100 szkół włącznie z 25 szkołami ogólnokształcącymi o profilu żydoetnicznej kultury, 70 szkółek niedzielnych, 28 przedszkoli, około 20 dużych koszernych sklepów spożywczych i 10 restauracji z koszernymi daniami.

Źródło: http://3rm.info/21134-nexvatka-sinagog-feor-xochet-udvoit-kolichestvo.html

Data publikacji: 14.02.2012

Tłum. RX

KOMENTARZ BIBUŁY: Warto zapamiętać tę informację, przekazaną przez samego prezesa FJOR (Federacji Gmin Żydowskich Rosji) Alieksandra Boroda, że: „Według naszych ocen w Moskwie mieszka do 500 tysięcy żydów i wielu z tych ludzi chciałoby zostać naszymi wiernymi.” Ciekwe jak ta dzisiejsza liczba Żydów w samej tylko Moskwie koreluje ze stratami wojenymi Żydów.

Za: Stop Syjonizmowi (15 Luty 2012) | http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2012/02/15/brak-synagog-federacja-zydowskich-gmin-rosji-chce-podwic-ich-liczbe/