Aktualizacja strony została wstrzymana

Moskwa zaniepokojona amerykańsko-gruzińską współpracą wojskową

W związku z wizytą Saakaszwilego w USA, wiceminister obrony FR Anatolij Antonow wydał specjalne oświadczenie. 

Rosyjskie MO sprzeciwia się zdecydowanie wznowieniu ścisłych kontaktów wojskowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Gruzją. Zaniepokojenie Moskwy wywołuje przede wszystkim informacja o postępie amerykańsko-gruzińskich negocjacji w sprawie dostaw broni dla Tbilisi. Antonow podkreślił, że działania USA przyczynią się do destabilizacji sytuacji na Kaukazie.

Micheil Saakaszwili spotkał się w Waszyngtonie z sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Przedstawicielka Stanów Zjednoczonych podkreśliła, że Gruzja jest bardzo cennym sojusznikiem. Clinton docenia zwłaszcza obecność wojsk gruzińskich w Afganistanie. Sekretarz stanu zapowiedziała, że wkrótce pomiędzy Waszyngtonem a Tbilisi rozpoczną się negocjacje w sprawie podpisania umowy o wolnym handlu oraz amerykańskich inwestycjach w Gruzji. Kolejne rozmowy odbędą się w drugiej połowie lutego, kiedy Clinton odwiedzi Batumi.

Z kolei w Brukseli gruziński minister obrony Bachana Akhalaia będzie rozmawiał z amerykańskim sekretarzem obrony Leonem Panettą. Gruzini mają nadzieję, że owocem negocjacji będzie „przeniesienie wzajemnych kontaktów militarnych na wyższy poziom”, gwarantujący nie tylko współpracę w Afganistanie, ale także amerykańskie zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa Gruzji.

Źródła: pik.tv, pik.tv, pik.tv

Za: Portal Arkana (03-02-2012) | http://www.portal.arcana.pl/Moskwa-zaniepokojona-amerykansko-gruzinska-wspolpraca-wojskowa,2236.html

Skip to content