Aktualizacja strony została wstrzymana

Gazprom ograniczył dostawy gazu do Polski

Gazprom ograniczył dostawy gazu do Polski, Włoch i na Słowację w związku ze srogą zimą w Rosji i tym samym większym zapotrzebowaniem na surowiec. Takie informacje przekazała Komisja Europejska.

Dostawy zostały zmniejszone od 8 do 10 procent – powiedziała Polskiemu Radiu rzeczniczka Komisji Marlene Holzner. Gazprom poinformował wcześniej zarówno te trzy kraje, jak i Brukselę o ograniczeniach, które mogą być jeszcze większe za kilka dni, jeśli mróz nie ustąpi.

Rzeczniczka zastrzegła, że nie ma na razie sytuacji kryzysowej, bo unijne kraje są przygotowane na ewentualne problemy. Zgodnie z przepisami, muszą mieć zbiorniki wypełnione gazem, by przez miesiąc z nich korzystać na wypadek całkowitego wstrzymania dostaw. Polska, Włochy i Słowacja poinformowały Komisję Europejską, że postanowiły uruchomić zapasy.

Jednak ograniczenia, które teraz dotknęły Włochy, Polskę i Słowację, przypominają o słabych stronach zależności unijnych krajów od dostaw rosyjskiego gazu. Najdotkliwiej Wspólnota odczuła to w 2009 roku podczas kryzysu gazowego. Spór Moskwy z Kijowem o cenę gazu spowodował, że Rosja zakręciła kurki i błękitne paliwo przestało płynąć przez Ukrainę do Europy. Część unijnych krajów została wtedy odcięta na kilkanaście dni od dostaw rosyjskiego gazu.

IAR

 


 

ZCh Police zmniejszą produkcję amoniaku

W wyniku ograniczenia dostaw gazu przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Zakłady Chemiczne Police zmniejszą wielkość produkcji amoniaku na dwóch liniach produkcyjnych łącznie o 35 proc., bez konieczności wyłączania instalacji. Tym samym ograniczeniu ulegnie sprzedaż amoniaku do odbiorców zewnętrznych – podały ZCh Police w komunikacie.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

źródło: PAP

Za: Diarium.pl (2 lutego 2012)

 


 

Za: Wirtualna Polonia (2012-02-02) | http://wirtualnapolonia.com/2012/02/02/gazprom-ograniczyl-dostawy-gazu-do-polski/

Skip to content