NIK: Tomasz Arabski bezpodstawnie odmówił prezydentowi Kaczyńskiemu samolotu

Z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli wynika, że Tomasz Arabski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, bezpodstawnie odmówił prezydentowi Lechowi Kaczyńskiego w 2008 roku samolotu, gdy ten chciał lecieć do Brukseli.

Kontrola wykazała, że w październiku 2008 roku na spotkanie unijnych przywódców do Brukseli prezydent Lech Kaczyński mógł polecieć rządowym samolotem. Wtedy Arabski twierdził, że maszyny są potrzebne do zabezpieczenia delegacji, której przewodniczy premier. Ostatecznie prezydent poleciał wyczarterowanym od LOT-u boeingiem 737.

NIK ustaliła, że 36. specpułk w kluczowym dniu miał „techniczną możliwość wykonania przelotu do Brukseli”. W dyspozycji były wtedy dwa jaki40.

Zdaniem NIK Tomasz Arabski – zgodnie z porozumieniem regulującym zasady przewozu VIPów – „nie miał podstaw do takiej odmowy”.

Skoro szef KPRM podjął decyzję w sprawie wyjazdu do Brukseli, to jest to dowód, że Kancelaria Premiera brała udział – jako koordynator – w organizacji wyjazdu do Smoleńska – czytamy w „Rz”.

Zdaniem NIK Arabski, podejmując decyzję w sprawie lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, potwierdził, że był koordynatorem lotów VIPów, w tym tego do Smoleńska. Poza tym raport odpowiada na pytanie jaka była rola Kancelarii Premiera podczas organizacji podróży do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Za: MyPiS.org () | http://mypis.pl/aktualnosci/2713-nik-tomasz-arabski-bezpodstawnie-odmowil-prezydentowi-kaczynskiemu-samolotu

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content