Dramatyczny spadek liczby powołań w klasztorach żeńskich

Aktualizacja: 2012-02-1 8:52 am

Coraz mniej polskich kobiet wybiera życie zakonne. Po upadku komunizmu liczba powołań do zakonów żeńskich spadła aż o 70 proc.

Od 1990 roku liczba zakonnic w zgromadzeniach tzw. czynnych zmniejszyła się w Polsce z niemal 24 tys. do 19,6 tys. Starsze zakonnice umierają, a młodych kandydatek brakuje. 20 lat temu było niemal 1200 nowicjuszek, czyli kobiet, które w różnych zgromadzeniach rozpoczynały szkołę życia zakonnego. W 2010 r. było ich 355 – wylicza „Rzeczpospolita”. W klasztorach klauzurowych spadek liczby zakonnic jest mniejszy, ale nowicjuszek jest o połowie mniej niż dwie dekady temu, a postulanek aż o 60 proc. mniej. 

Podobny spadek widać wśród postulantek. Dane dotyczące tych kobiet, będących w pierwszym okresie życia zakonnego, nie są jeszcze kompletne jeśli chodzi o rok 2011, ale  liczby są podobne. Zauważalny już od lat 90. ubiegłego wieku spadek, gwałtownie przyspieszył po roku 2000.

Spadek może budzić przerażenie – przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” matka Jolanta Olech, urszulanka, sekretarka generalna Konferencji Przełożonych Wyższych Źeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. – Współczesna kultura nie zachęca do tego, aby poświęcać życie innemu celowi niż realizacji własnych planów i ambicji. Aby – poprzez Kościół – poświęcić życie Bogu i innym ludziom – dodaje. 

W Polsce jest ok. 19,6 tys. zakonnic. 3200 jest katechetkami, 1600 pracuje z chorymi i niepełnosprawnymi. Zgromadzenia żeńskie prowadzą w sumie 1156 dzieł, m.in. żłobki, przedszkola, ośrodki opiekuńcze i resocjalizacyjne, placówki edukacyjne, domy samotnej matki, schroniska dla bezdomnych, domy rekolekcyjne, wydawnictwa.

Źródło: „Rzeczpospolita” 

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=51164 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]