Dramatyczne wołanie z Jasnej Góry

„Stajemy przed Tobą, Matko Zbawiciela, z pełną świadomością, że sami nie jesteśmy w stanie wygrać tego globalnego zmagania. Stań na czele ruchów obrony życia i prowadź nas. Ochroń życie! Ocal rodziny! Dodaj nam sił!”(Akt Powierzenia)

W sobotę (28 stycznia br.) na Jasnej Górze spotkali się liderzy ruchów obrony życia z 16 krajów Europy i Azji: Austrii, Białorusi, Czech, Hiszpanii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Polski, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. W „Akcie Powierzenia” przed Ikoną Jasnogórską oddali w ręce Matki Bożej ochronę cywilizacji życia i miłości.

Akt ten w języku angielskim wypowiedział ks. Peter West z USA, wiceprezydent Human Life International, największej, ogólnoświatowej organizacji obrony życia. Po rosyjsku – Galina Maslennikova z Moskwy, kierownik Centrum Rodziny przy katolickiej Katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Po polsku – Ewa Kowalewska, reprezentująca Klub Przyjaciół Ludzkiego Źycia HLI -Polska.

Uroczystej Mszy św. w Kaplicy Jasnogórskiej przewodniczył abp Stanisław Nowak w asyście bpa Marka Solarczyka i bpa Jana Wątroby oraz licznych kapłanów z Polski i zagranicy – duszpasterzy rodzin oraz ruchów pro-life. Byli obecni także kapłani prawosławni w Ukrainy i Białorusi, asystujący ruchom obrony życia w swoich krajach.

Podczas uroczystości abp Nowak poświęcił kopię Ikony Jasnogórskiej w intencji obrony życia. Zgodnie ze starą tradycją ojcowie paulini przyłożyli ją do oryginału. Dotknięcie to – tak ważne dla prawosławia – abp Stanisław Nowak nazwał pocałunkiem miłości. Podczas Apelu Jasnogórskiego przeor Jasnej Góry o. Izydor Matuszewski OSPPE. zwrócił się do obecnych kapłanów prawosławnych w języku rosyjskim, serdecznie ich witając i powierzając w ich ręce poświęconą ikonę.

Ikona ta została napisana metodą tradycyjną, temperą jajeczną przy użyciu  barwników mineralnych oraz listków 23-karatowego złota. Jej podłożem jest lita, rzeźbiona deska lipowa wielkości oryginału. Ikona przeznaczona jest do peregrynacji w intencji obrony życia „od oceanu do oceanu”, od Władywostoku do Fatimy.

Uroczystość na Jasnej Górze poprzedziło spotkanie przewodniczących ruchów obrony życia, w większości afiliowanych do Human Life International, podczas którego omawiano możliwości takiej peregrynacji. O. Zachariasz Jabłoński OSPPE przedstawił gościom tradycję noszenia ikony linią frontu, z prośbą do Boga o ratunek, tam gdzie występuje największe zagrożenie życia. Omówił też polskie doświadczenie peregrynacji Ikony Jasnogórskiej i jego owoce.

Igor Beloborodov z Rosji podzielił się doświadczeniem organizowania rajdów samochodowych w Rosji i na Ukrainie w intencji obrony życia. Wskazał też realne możliwości pielgrzymowania ikony z Dalekiego Wschodu przez Rosję, Europę Wschodnią i Środkową, aż do Fatimy, od  Pacyfiku do Atlantyku.

Po dyskusji zebrani powołali Komitet Organizacyjny, do którego weszli reprezentanci wszystkich obecnych krajów, w tym przedstawiciele ruchów prawosławnych. Każdy z członków Międzynarodowego Komitetu powoła u siebie komitet narodowy, odpowiedzialny za peregrynację ikony w swoim kraju. Nie określono dokładnego terminu i trasy peregrynacji, decyzję pozostawiając w rękach ruchu prawosławnego z Moskwy.

 Zgodnie uznano „Akt Powierzenia Matce Bożej Cywilizacji Źycia” za bardzo ważne i oczekiwane wydarzenie. Przeniesienie ikony linią frontu w obronie cywilizacji życia jest doniosłym aktem wiary, niezwykle istotnym w chwili obecnej, gdy nasila się globalny atak cywilizacji śmierci.

„Ginie bardzo wielu niewinnych ludzi – nienarodzone dzieci, starzy i chorzy. Liczba ofiar przekroczyła już dwa miliardy ludzkich istnień. Każdego dnia ginie kolejne 50 tys. dzieci w łonach matek. Wielu ludzi w ogóle nie chce mieć dzieci. Coraz powszechniejsze stają się środki niszczące płodność i życie. Nasila się niepłodność małżeńska. Ludzkie dziecko staje się produktem nowoczesnej technologii, dawcą komórek i organów. ‘Wytwarza się’ dzieci o określonych cechach, pozostałe poddając selekcji.  Setki tysięcy zamrożonych poczętych dzieci czeka w ciekłym azocie pomiędzy życiem a śmiercią.  Międzynarodowe prawo stanowione przez ludzi odmawia ochrony prawnej życia poczętego dziecka. Kolejne kraje legalizują eutanazję. Narasta atak na małżeństwo i rodzinę”. (Akt Powierzenia)

Obrońcy życia, podając te dramatyczne fakty, są przekonani, że z Bożą pomocą, za wstawiennictwem Bożej Matki, cywilizacja życia zwycięży i deklarują, że ”ze wszystkich sił będą bronić ludzkie życie, zwłaszcza małe i bezbronne”.

Poświęcona i przyłożona ikona Matki Bożej Częstochowskiej zaczyna już tworzyć własną historię. W niedzielę 29 stycznia,  w swojej drodze na Wschód pojedzie na Białoruś, do Mińska.

[Inf. własna – Ewa Kowalewska (Klub Przyjaciół Ludzkiego Źycia, Human Life International – Polska)]

Za: Human Life International - Polska (29/01/2012) | http://www.hli.org.pl/drupal/pl/node/5829

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content