Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosja znalazła sposób na rehabilitację ofiar Katynia?

Jak dowiedziało się Polskie Radio, kwestia rehabilitacji prawnej polskich oficerów zamordowanych w Katyniu może zostać rozwiązana w ramach przygotowywanego projektu ustawy o 'upamiętnieniu ofiar represji politycznych’. Poinformował o tym przewodniczący międzyresortowej grupy roboczej przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow. Eksperci mają do 1 marca przedstawić prezydentowi Dmitrijowi Miedwiediewowi propozycje działań związanych z upamiętnieniem ofiar zbrodni stalinowskich. Fiedotow uważa, że decyzje w tej sprawie powinny zapaść jak najszybciej.

Obrońca praw człowieka przypomniał, że obecnie Rada nie zajmuje się indywidualnie losami ofiar zbrodni katyńskiej, ale łącznie wszystkimi ofiarami represji politycznych. Michaił Fiedotow przypomniał także, że kremlowscy eksperci przygotowują propozycje rozwiązań ustawowych pozwalających na prawną rehabilitację polskich oficerów zamordowanych przez NKWD. Przewodniczący prezydenckiej rady do spraw praw człowieka i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego zapewnił, że zbliżający się koniec kadencji prezydenta Miedwiediewa nie wpłynie na tempo prac jego zespołu. „Obecny prezydent będzie sprawował swój urząd do 7 maja. Umówiliśmy się z członkami Rady, że pracujemy według hasła: pięciolatka w trzy dni” – dodał Fiedotow. Rosyjskie władze przeprowadziły już polityczną rehabilitację ofiar zbrodni katyńskiej przyjmując w 2010 roku w Dumie Państwowej uchwałę o uznaniu odpowiedzialności Józefa Stalina i kierownictwa Związku Radzieckiego. Prawnej rehabilitacji domagają się krewni ofiar, ale rosyjska prokuratura zasłania się brakiem odpowiednich przepisów. 

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (25 stycznia 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/rosja-znalazla-sposob-na-rehabilitacje-ofiar-katynia

Skip to content