Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Jezuicka uczelnia odrzuciła apel biskupa o cofnięcie zaproszenia na konferencję dla pro-aborcyjnej i feministycznej działaczki

Prowadzona przez Jezuitów uczelnia University of Scranton w stanie Pennsylvania odrzuciła apel miejscowego biskupa wzywającego władze uczelni do wycofania zaproszenia udzielonego znanej aktywistce pro-aborcyjnej.

Biskup diecezji Scranton, bp. Josepha Bambera, wezwał uczelnię do cofnięcia zaproszenia wystosowanego do byłej kongresmenki, Marjore Margolies (Partia Demokratyczna, rep. Pennsylvanii), która w czasie swojej kadencji była jedną z najzagorzalszych zwolenniczek prawa pro-aborcyjnego, a dzisiaj jest aktywistką ruchu feministycznego.

Wystosowany 19 stycznia br. przez władze uczelni dokument, będący odpowiedzią na apel biskupa, stwierdza, że „Uniwersytet zadecydował o kontynuowaniu programu, tak jak zaplanowano. Mówcy podczas spotkania na Uniwersytecie są ekspertami wybranymi celem zaprezentowania kobietom informacji o możliwości ich zaagażowania w politykę. Nie wybrani zostali aby rozwijać dyskusję o aborcji. Zapraszając tych mówców na naszą uczelnię, Uniwerstytet nie odnosi się do ich prywatnych opinii.”

Aby oficjalnie zachować pozory normalności, władze uczelni jednocześnie stwierdziły, że „Jako katolicka i jezuicka uczelnia, Uniwersytet ceni swoje związki z Diecezją Scranton i biskupem Bambera. […] Tak jak biskup Bambera, [Uczelnia] mocno sprzeciwia się poglądom pro-aborcyjnym p. Margolies.”

W odpowiedzi, bp Bambera wydał komunikat, w którym stwierdza, że jest „niezwykle zawiedziony decyzją” władz Uniwerstytetu. Biskup stwierdza m.in., że: „Jakkolwiek konferencja ta opracowana została celem wspierania i popierania zaagażowania kobiet w życiu publicznym, co ze swojej natury jest dobre i godne, to jednak zapraszanie na nią – przez katolicką instytucję – pro-aborcyjnej działaczki, jest przerażające. […] A czynienie tego w czasie okresu kiedy to organizowany jest coroczny Marsz Źycia w Waszyngtonie, jest szczególnie demoralizujące.”

Marjore Margolies sprawowała funkcję w Kongresie USA w latach 1993-1995, kiedy to m.in. sponsorowała ustawę Abortion Clinic Access Bill, zwiększającą dostęp do aborcji i w praktyce zakazującą pikiet pod ośrodkami aborcyjnymi. Głosowała za ustawą Abortion Counseling Bill, sprzeciwiła się ustawie Hyde Amendment, zabraniającej wspierania aborcji z pieniędzy publicznych.
Jej kampanię wyborczą do Kongresu sponsorowały m.in. grupy pro-aborcyjne.

Po skończeniu kadencji, sprawowała funkcję jednej z dyrektorek feministycznej organizacji National Women’s Business Coucil, pro-aborcyjnej organizacji Women’s Campaign Fund, a także była jedną z głównych przedstawicielek na IV Światową Konferencję w sprawie Kobiet pod egidą ONZ, który odbyła się w Pekinie w dniach 4-15 września 1995.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: CNS News (January 17, 2012) | http://cnsnews.com/news/article/jesuit-run-university-scranton-flouts-bishop-invites-pro-abortion-advocate-speak-0

Skip to content