Norweska statystyka gwałtów wskazuje na imigrantów

Aktualizacja: 2012-01-18 9:02 pm

Większość mężczyzn skazanych w norweskim mieście Stavanger za gwałt w ciągu ostatnich trzech lat to imigranci z pierwszej lub drugiej generacji.

W sumie, według przeglądu przeprowadzonego przez dziennikarzy państwowej stacji NRK, 18 wyroków w sprawie gwałtów w latach 2009- 2011 zostało wydanych w południowo- wschodniej części miasta. Oskarżonych w sprawach było 22 mężczyzn, z czego dwóch zostało oczyszczonych z zarzutów. Z dwudziestu mężczyzn uznanych winnymi gwałtu połowa była pochodzenia afrykańskiego, pięcioro było wychowanych w kulturze azjatyckiej, jeden miał polskie korzenie, a trzech było etnicznymi Norwegami.

Śledczy policyjny Kristian Johansen powiedział, że zdziwiły go te dane, gdyż mężczyźni pochodzenia imigranckiego nie stanowili w takim samym stopniu większości w sprawach zgłoszonych na policję: „Jeżeli spojrzymy na całkowitą liczbę spraw, którymi się zajmujemy, zamieszanych w nie jest więcej etnicznych Norwegów”.

Dla kontrastu, sędzia sądu okręgowego w Stavanger, Helge Bjørnestad stwierdził, że nie zakoczyły go te dane. „Nie uważam, żeby było to arbitralne określenie tej grupy. Niestety, zgadza się to z tym, co widzimy.” powiedział. Bjørnestad dodał, że ważne było, aby dane te zostały ujawnione, żeby mogła się rozpocząć znacząca dyskusja nad tym, jak zapobiegać gwałtom w przyszłości. „Analiza sprawcy może być czynnikiem decydującym w wielu przypadkach. Poprzez zwrócenie na to uwagi i przedyskutowanie tego, możliwe jest użycie odpowiednich środków zapobiegawczych. Jednak przy ich wyborze musimy wiedzieć kto jest sprawcą”, powiedział Bjørnestad.

Komentując różnice w liczby sprawców gwałtów o różnych korzeniach etnicznych, sędzia powiedział, że może być to częściowo wyjaśnione przez różnice kulturowe. „Z pewnością ma to związek z  poglądem na kobiety, szacunek i integralność. Ale to zdecydowanie nie wyjaśnia wszystkiego”, powiedział.

Norwegia stara się ostatnio walczyć z rosnącą liczbą gwałtów, szczególnie, że liczba zgłoszonych gwałtów popełnionych przez nieznanych sprawców w ubiegłym roku sięgnęła rekordowego poziomu.(p)

Tłumaczenie: Anon
Źródło: http://www.thelocal.no/page/view/immigrants-behind-most-rapes-in-stavanger

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=50280 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]