Supermarket zamiast kościoła

Parafia Matki Bożej Jasnogórskiej (Our Lady of Jasna Gora Parish), w Clinton, w stanie Massachusetts będzie zburzona, mimo, iż kościół jest zabytkiem. Zbudowali go w 1913 roku polscy imigranci. Przez dziesiątki lat odbywały się w nim polskie msze, a także doroczne polskie pikniki.

Budynek parafii jest znany między innymi dzięki oryginalnym, dużym oknom, osadzonym tuż pod dachem. Od kilku lat są one jednak uszkodzone. Na remont trzeba by wydać ponad 70 tys. dolarów. Parafia nie ma takiej sumy, a jak obliczyli eksperci budowlani wyburzenie budynku będzie kosztowało mniej. – Pozwolenie na dokonanie rozbiórki zostało już wydane. Rozpocznie się ona w przeciągu kilku dni – mówi Raymond Delisle, rzecznik diecezji powiatu Worcester, gdzie znajduje się kościół.

Zamiast kościoła będą sklepy albo domy

Po wyburzeniu plac, na którym stoi zabytkowa polska parafia będzie wystawiony na sprzedaż. W jej miejscu powstanie najprawdopodobniej dom mieszkalny lub sklep.

Kościół Matki Bożej Jasnogórskiej jest zamknięty od 2010 roku. Ostatnia msza odbyła się tam ponad 1,5 roku temu. Władze diecezji podjęły decyzję o zamknięciu parafii z powodu malejącej frekwencji na mszach. Polski kościół był jednym z trzech, które zamknięto. W ich miejsce powstanie jedna parafia pod nazwą: St. John the Guardian of Our Lady.

Kościół w Clinton to nie jedyna polska parafia, którą w USA spotyka taki los. Wiele z budynków wznoszonych przed laty dzięki wysiłkowi Polaków przyjeżdżających do Stanów za chlebem, dziś jest wyburzanych lub sprzedawanych z przeznaczeniem na inne cele.

Jedna ze specjalizujących się w tym agencji nieruchomości w stanie Pensylwania, na swojej stronie internetowej: www.churchpropertylocator.com, oferuje za 155 tys. dolarów polski Kościół św. Józefa w miejscowości Mt Carmel. Budynek wzniesiony w 1876 roku przez polskich imigrantów reklamowany jest, jako arcydzieło architektury, w doskonałym stanie, które można kupić lub wynająć na cele komercyjne, mieszkalne lub jedno i drugie.

W ofercie agencji znajduje się w sumie kilkadziesiąt kościołów w różnych stanach m.in.: Pensylwanii, Iowa, Ohio i Nowy Jork.

Protesty wiernych

Zamykanie polskich parafii często budzi protesty polonijnej społeczności w USA. Jednym z głośniejszych był sprzeciwów Polaków z Cleveland w Ohio przeciwko zamknięciu tamtejszego kościoła Św. Kazimierza. Decyzję o jego likwidacji, „z powodu małej liczby wiernych” podjął biskup miejscowej diecezji Richard Lennon. Mimo licznych protestów i listu wysłanego w tej sprawie do Watykanu wybudowany w 1918 roku kościół w 2010 r. został zamknięty.

Podobny los spotkał też wcześniej wiele innych polskich parafii m.in. Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Jersey City w stanie New Jersey.

Z Nowego Jorku dla polonia.wp.pl

Tomasz Bagnowski

Za: Wirtualna Polonia (2012-01-13) | Supermarket zamiast kościoła

Skip to content