Aktualizacja strony została wstrzymana

Ukraina: Więźniowie stali się zakonnikami

Czternastu ukraińskich więźniów stworzyło nietypową wspólnotę. Złożyli śluby zakonne i założyli monaster na terenie więzienia. Mnisi-więźniowie odsiadują karę dożywotniego więzienia w zakładzie karnym w Winnicy na Ukrainie.

/

Dwunastu nowicjuszy i dwóch mnichów przebywa w klasztorze na terenie więzienia. Ich życie wygląda niemal tak samo jak w każdym innym monasterze. Modlą się i mają możliwość uczestniczenia we mszy św. raz w tygodniu w specjalnie przygotowanej kaplicy. Różni ich jednak to, że na rękach mają cały czas kajdanki i mogą się poruszać jedynie pod strażą dwóch pracowników więzienia.

Dzień jednego z uwięzionych mnichów, Andrieja Chistiakowa, zaczyna się od czterdziestu pokłonów i modlitwy. „Od dziesięciu lat czytam dzieła świętych patriarchów po sześć lub osiem godzin dziennie. Chyba nigdy nie miałbym tak dużo czasu jak mam tutaj w więzieniu, nawet w klasztorze” – opowiada Andriej. „Tyle książek, ile przeczytałam będąc tutaj, nie przeczytałem przez całe swoje życie.”

Igor Bolgow został skazany na dożywocie za zamordowanie czterech osób. Teraz został mnichem, bo więzienie to jedno, ale Igor czuje, że musi zrobić coś więcej – zmienić swoje wnętrze.

W winnickim więzieniu nabożeństwa dla skazanych odprawia prawosławny duchowny, ks. Tichon Wasilkiewskij. Twierdzi on, że to co się zrobiło w życiu nie przekreśla człowieka i Cerkiew nie zabrania nawet mordercom składać ślubów zakonnych.

Poza religijnymi intencjami, które miały wpływ na decyzje więźniów o podjęciu decyzji o złożeniu ślubów zakonnych, psycholog podaje jeszcze inne przyczyny. „Oni starają się wyzwolić, odejść od pewnych narzuconych im zasad panujących w więzieniu. Jest to dla nich próba woli i walka z przeciwnościami losu” – tłumaczy Igor Kocjak.

Służby Więzienne Ukrainy potwierdzają, że jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby aż tylu skazanych jednocześnie złożyło śluby zakonne.  

Więźniowie, którzy odsiadują karę dożywocia mogą po 20 latach za kratami zwrócić się z prośbą o warunkowe zwolnienie. Być może mnisi będą mieć większe szanse na pozytywne rozpatrzenie takiej prośby.

religia.tv/interfax-religion.com

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/wiezniowie_stali_sie_zakonnikami_18265/ | Więźniowie stali się zakonnikami

Skip to content