Posoborowa “wiosna” w Belgii: W ciągu dekady liczba kapłanów spadła o 24 procent

Aktualizacja: 2012-01-11 11:25 pm

Choć w Belgii, kraju do niedawna zdecydowanie katolickim, zaledwie jedna na pięć par małżeńskich decyduje się na ślub kościelny, to i tym niewielu jest coraz trudniej znaleźć duszpasterza, który by pobłogosławił ich związek. Donosi o tym dziennik Le Soir, przytaczając niezbyt optymistyczne statystyki.

W ciągu dekady liczba katolickich księży w wieku aktywnym zmniejszyła się tam o 24 proc.: z ponad 3,5 tys. w roku 2000 do ok. 2.700 obecnie. Święcenia nowych kapłanów zdarzają się sporadycznie – w całej Belgii w ubiegłym roku było trzech neoprezbiterów. Nie dziwota zatem, że na jednego księdza przypadają statystycznie bez mała trzy funkcje kościelne. Część z nich przejmują świeccy zaangażowani duszpastersko, ale i ich jest coraz mniej w zlaicyzowanym społeczeństwie. Należy dodać, że w mniej więcej podobny sposób kurczy się liczba duszpasterzy w belgijskich wspólnotach protestanckich i żydowskich.

tc/ rv, le soir

Za: Radio Watykańskie (10/01/2012) -- [Org. tytuł: « Belgia: mniej duszpasterzy»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49895 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]