Portugalia: kościoły zamknięte ze względu na kryzys

Szalejący w Portugalii kryzys finansowy dotknął również tamtejszego Kościoła. Część parafii ogłosiła już, że kościoły otwarte będą jedynie w niedziele i święta, aby zaoszczędzić na rachunkach za elektryczność, sprzątanie a nawet na opłatach za świece. 

O zamknięciu parafii w dni powszednie decydują diecezje. Takie dramatyczne decyzje podejmowane są z uwagi na brak środków finansowych do ich obsługi, dodatkowo ponad tysiąc świątyń wymaga generalnego remontu – pisze „Rzeczpospolita”.  Już kilkadziesiąt parafii dostosowało się już do sugestii biskupów i otwiera świątynie tylko w niedziele i święta.

Według ks. Joaquima Rebelo, wikariusza generalnego z Lamego w północnej Portugalii, w najbliższych latach coraz powszechniejsze będzie zamykanie świątyń ze względów finansowych, a także z powodu wyludnienia portugalskiej prowincji. 

Z szacunków portugalskiego dziennika „Correio da Manha” wynika, że dzięki datkom z tacy oraz opłatom za śluby, chrzty i pogrzeby portugalski Kościół katolicki zarabia w ciągu roku około 10 mln euro. Tymczasem roczne wydatki na utrzymanie świątyń w tym kraju przekraczają 20 mln euro. Największym obciążeniem dla budżetów portugalskich parafii jest mnogość zabytkowych budynków sakralnych wymagających pilnej modernizacji.

Poziom bezrobocia w ponad 10-milionowej Portugalii jest największy od 35 lat. Poza ojczyzną żyje już ponad 5 mln obywateli, czyli niemal połowa wszystkich mieszkańców kraju. W budżecie na 2012 rok przewidziano znaczne redukcje kadry kierowniczej samorządów terytorialnych, a także personelu armii, służby zdrowia i oświaty, wydłużono czas pracy o pół godziny i zlikwidowano jeden z dni wolnych.  

88 proc. mieszkańców Portugalii to katolicy. 

Źródło: „Rzeczpospolita”

Za: PiotrSkarga.pl (2012-01-10) | http://www.piotrskarga.pl/ps,8951,2,0,1,I,informacje.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content