Aktualizacja strony została wstrzymana

Brytyjscy biskupi „konsolidują” święta

Ku zdumieniu katolików w Anglii i Walii biskupi ogłosili 27 lipca br. o praktycznym zniesieniu świąt: Bożego Ciała, Trzech Króli i Wniebowstąpienia. W tajemnicy przed wiernymi biskupi wystąpili z wnioskiem do Watykanu o przeniesieniu tych świąt na niedzielę, i uzyskali stosowną zgodę. Kardynał Cormac Murphy-O’Connor umotywował zmianę „spadkiem zachowywania (przestrzegania)” tych świąt. Sekretarz Konferencji Biskupów Anglii i Walii, ks. Allen Morris odrzucił zarzut organizacji katolickich i wiernych skarżących się na zupełny brak jakichkolwiek konsultacji, mówiąc, że takowe konsultacje „odbywały się przez wiele lat”. Ks. Morris odmówił odpowiedzi na pytanie czy wniosek o przeniesienie świąt ograniczał się tylko do tych trzech zmian zaaprobowanych przez Watykan.

KOMENTARZ BIBUŁY: Jak widać Wielka Brytania została w tyle i nadrabia zaległości: w Stanach Zjednoczonych, np. w diecezji baltimorskiej pod batutą kard. Williama Keelera, święto Bożego Ciała od wielu, wielu lat jest obchodzone w niedzielę. Uczestnictwo w procesji odbywającej się wewnątrz kościoła, mimo, że wokół katedry jest wielohektarowy teren należący do diecezji, wynosi jakieś ze sto osób (na początku, a pod koniec procesji, jakieś czterdzieści…).
Inny amerykański kardynał-apostata, Roger Mahony z Los Angeles przeniósł Popielec na sobotę. I podobnie w innych diecezjach. Mimo tych biskupich podchodów, mimo przenoszenia świąt – co ma rzekomo „pobudzicć” wiernych i zwiększyć frekwencję – w kościołach i tak wiernych (?) coraz mniej.

.