Moskwa: powraca przedrewolucyjna tradycja dobroczynna

Aktualizacja: 2012-01-7 10:41 pm

Akcję charytatywną przeprowadzili w Moskwie członkowie prawosławnego ruchu „Przyjaciele wspólnoty św. Idziego – przyjaciele na ulicy”. Współpracownicy wspólnoty, której patronem jest święty zarówno Kościoła prawosławnego, jak i katolickiego, podjęli inicjatywę w pierwszy dzień wschodniego Bożego Narodzenia.

Dziesiąty już raz członkowie ruchu zorganizowali dla osób bezdomnych obiad Bożonarodzeniowy w jednym z lokali gastronomicznych obok Dworca Kurskiego. 9 stycznia podobną akcję planują przeprowadzić w domu spokojnej starości na moskiewskim Kańkowie. Od kilku dni członkowie „Przyjaciół” na ulicy zbierali dary, z których przygotowywali paczki dla swoich podopiecznych. Obecna akcja dobroczynna w okresie bożonarodzeniowym nawiązuje do przedrewolucyjnej tradycji, kiedy osoby zamożne odwiedzały i obdarowywały biedaków w myśl znanego w Rosji powiedzenia: „Bóg darował się nam w Dzieciątku Jezus, bądźmy i my gotowi z otwartym sercem dzielić się ze słabszymi i biedniejszymi naszymi dobrami”.

W. Raiter, Moskwa

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49681 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]