Hiszpania: Imigrant popełnił przestępstwo, dostał obywatelstwo

Aktualizacja: 2012-01-4 1:27 pm

Notowanie w kartotece karnej nie stanowi przeszkody do uzyskania obywatelstwa hiszpańskiego, zgodnie z niedawnym orzeczeniem Sądu Najwyższego.

Sędzia uznał, że aresztowanie obywatela Pakistanu w 1992 roku za rozbój i atak na tle seksualnym, które nigdy nie znalazło finału w sądzie z powodu przedawnienia, nie powinno być przeszkodą do przyznania mu obywatelstwa hiszpańskiego. Mahmud mieszka w Hiszpanii legalnie z żoną i dziećmi od 1991 roku. Złożył wniosek o obywatelstwo w 2002 roku, dziesięć lat po aresztowaniu. W 2005 jego wniosek został odrzucony z powodu notowania w hiszpańskiej kartotece karnej.

Decyzja ta została podjęta na podstawie artykułu 22.4 konstytucji Hiszpanii, który wymaga od wnioskodawcy wykazania „adekwatnej postawy obywatelskiej”. Innymi słowy, zachowanie antyspołeczne albo złamanie prawa może być podstawą do odrzucenia wniosku.

Jednak po różnych apelacjach wniesionych przez obie strony, Sąd Najwyższy orzekł w tym tygodniu, że wniosek został złożony w 1993 roku i nigdy nie rozpatrzony, że domniemane przestępstwa miały miejsce 10 lat przed złożeniem wniosku o obywatelstwo. I że emigrant ten od tamtej pory nie popełnił żadnych przestępstw, więc oskarżenia te powinny być potraktowane jako „odsiedziany” wyrok.(p)

Tłumaczenie Robert FreeMan

Źródło: ‘ThinkSpain’ – ‘Past criminal offences ‘may not count’ when applying for Spanish citizenship’

Za: EuroIslam (4 stycznia 2012) -- [Org. tytuł: « Popełnił przestępstwo, dostał obywatelstwo»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49465 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]