Rosja chce bronić Białoruś przed polskim najazdem?

Polska ma roszczenia terytorialne wobec dwóch regionów białoruskich, Brześcia i Grodna – tak wynika z opracowania resortu obrony Federacji Rosyjskiej – informuje portal regionby.org.

O groźbie polskiej agresji na Białoruś można przeczytać w opracowaniu „zagrożenia militarnego bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”, sporządzonym przez Rosyjski Sztab Generalny, a dostępnym na stronie Izby Społecznej Federacji Rosyjskiej – pisze portal regionby.org. Krótkie zestawienie danych podpisane jest nazwiskiem szefa sztabu, pierwszego wiceministra obrony Nikołaja Makarowa, datowane ma być na listopad zeszłego roku.

Schemat przedstawia potencjalne pretensje terytorialne względem Rosji – zgodnie z nim rości je cały szereg państw europejskich: Norwegia, Finlandia, Łotwa, Litwa i Niemcy. 

Według autorów opracowania Polska nie ma zakusów terytoria rosyjskie, ale za to ostrzy sobie zęby na zachodnią Białoruś. 

Portale bałoruskie przypominają, że ani białoruska doktryna wojenna ani koncepcja obrony nie zakładają zagrożenia dla granic kraju. O rzekomych zakusach polskich polityków na Białoruś mówił za to co najmniej dwa razy w 2011 roku Aleksander Łukaszenka, który twierdził, że Polska „chce przesunąć granice” w pobliże Mińska. Polski MSZ zdecydowanie zaprzeczał takim informacjom i podkreśla, że są bezpodstawne. Zaznaczał, że Warszawa nigdy nie poddawała w wątpliwość nienaruszalności polsko-białoruskiej granicy.

agkm/polskieradio.pl/Kresy.pl

Za: Kresy.pl (04 stycznia 2012 ) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/rosja-chce-bronic-bialorus-przed-polskim-najazdem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content