Tadżykistan: Islamski tłum zabił człowieka ubranego w strój „Dziadka Mroza”

Aktualizacja: 2012-01-2 6:09 pm

Niedawno informowaliśmy o decyzji władz niektórych regionów w Dagestanie, które nie chcą świętować Nowego Roku jako narzuconego, obcego święta Rosjan. Podobnie jest też w Tadżykistanie, co doprowadziło 1 stycznia 2012 r. do tragicznego incydentu w Duszanbe. 

Dwudziestoczteroletni mieszkaniec Duszanbe, Parwiz Dawłatbekow postanowił uczcić Nowy Rok przebierając się za „Dziadka Mroza” i odwiedzając w takim stroju swoją rodzinę oraz znajomych. Kiedy pojawił się pod jednym z domów, zaatakował go około trzydziestoosobowy tłum młodych ludzi, którzy krzyczeli w jego stronę „jesteś kafirem! (niewiernym)”. Dawłatbekow otrzymał kilka ciosów nożem. Pomimo że został przewieziony do szpitala, umarł w wyniku utraty krwi. Tadżyckie MSW poinformowało, że aresztowało trzech podejrzanych, w tym studenta Uniwersytetu Narodowego w Duszanbe.

W wigilię Nowego Roku w tadżyckiej telewizji miała miejsce ostra debata dotycząca obchodów święta. Saidmukarram Abdulkodirzoda, przewodniczący Rady Ulemów Tadżykistanu, stwierdził wcześniej, że święto zostało narzucone Tadżykom w okresie Związku Sowieckiego i jest dla nich obce kulturowo. Ulema zaproponował, aby zamiast bawić się na „rosyjską modłę”, wierni muzułmanie (których jest w Tadżykistanie 95 procent), spełniali obowiązek jałmużny i nieśli pomoc potrzebującym. Pomimo dwudziestu lat oficjalnej niepodległości.

Nowy Rok jest nadal państwowym świętem Tadżykistanu, a prezydent kraju Emomali Rahmon zwraca się do narodu z noworocznym orędziem.

Za: Portal Arkana (02-01-2012) -- [Org. tytuł: « Tadżykistan: tłum zabił człowieka ubranego w strój „Dziadka Mroza”»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49339 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]