Izrael: wydalono rosyjskiego dyplomatę

Izraelski dziennik „Haarec” poinformował w poniedziałek, że Izrael wydalił rosyjskiego attache wojskowego i że stało się to po wydaleniu z Moskwy izraelskiego attache wojskowego, który jakoby zbierał dane o sprzedaży przez Rosję broni państwom arabskim.

Wydalenie rosyjskiego dyplomaty, jak pisze dziennik powołując się na źródło w MSZ, nastąpiło przed czterema miesiącami i było odpowiedzią na wydalenie kilka tygodni wcześniej dyplomaty izraelskiego, lecz informację utrzymywano w tajemnicy, by nie wzmagać napięć między obydwoma państwami.

Tymczasem, jak pisze „Haarec”, oba kraje wyznaczyły nowych attache wojskowych, którzy jednak funkcjonują w warunkach znacznych ograniczeń; nowy attache izraelski spotkał się w Moskwie z bardzo nielicznymi osobami w rosyjskim establishmencie obronnym.

Były izraelski attache wojskowy pułkownik Wadim Leiderman był zatrzymany w maju r. 2011 w Moskwie przez służby bezpieczeństwa, a następnie uznany za persona non grata w Rosji i wydalony. Według Rosjan dyplomata ów zbierał dane wywiadowcze dotyczące sprzedaży rosyjskiej broni do państw arabskich i próbował w sposób agresywny promować interesy izraelskiego przemysłu obronnego na rosyjskim rynku.

Dziennik „Haarec” pisze, że władze izraelskie nie od razu były zgodne w kwestii posunięcia odwetowego – wydalenia z Tel Awiwu rosyjskiego dyplomaty, lecz ostatecznie do tego doszło.

Za: niezalezna.pl (2012-01-02) | http://niezalezna.pl/21165-izrael-wydalono-rosyjskiego-dyplomate

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content