Izrael: wydalono rosyjskiego dyplomatę

Aktualizacja: 2012-01-2 12:40 pm

Izraelski dziennik „Haarec” poinformował w poniedziałek, że Izrael wydalił rosyjskiego attache wojskowego i że stało się to po wydaleniu z Moskwy izraelskiego attache wojskowego, który jakoby zbierał dane o sprzedaży przez Rosję broni państwom arabskim.

Wydalenie rosyjskiego dyplomaty, jak pisze dziennik powołując się na źródło w MSZ, nastąpiło przed czterema miesiącami i było odpowiedzią na wydalenie kilka tygodni wcześniej dyplomaty izraelskiego, lecz informację utrzymywano w tajemnicy, by nie wzmagać napięć między obydwoma państwami.

Tymczasem, jak pisze „Haarec”, oba kraje wyznaczyły nowych attache wojskowych, którzy jednak funkcjonują w warunkach znacznych ograniczeń; nowy attache izraelski spotkał się w Moskwie z bardzo nielicznymi osobami w rosyjskim establishmencie obronnym.

Były izraelski attache wojskowy pułkownik Wadim Leiderman był zatrzymany w maju r. 2011 w Moskwie przez służby bezpieczeństwa, a następnie uznany za persona non grata w Rosji i wydalony. Według Rosjan dyplomata ów zbierał dane wywiadowcze dotyczące sprzedaży rosyjskiej broni do państw arabskich i próbował w sposób agresywny promować interesy izraelskiego przemysłu obronnego na rosyjskim rynku.

Dziennik „Haarec” pisze, że władze izraelskie nie od razu były zgodne w kwestii posunięcia odwetowego – wydalenia z Tel Awiwu rosyjskiego dyplomaty, lecz ostatecznie do tego doszło.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49297 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]