Sowieccy Żydzi też zaliczeni do „ofiar Holocaustu”

Niemcy zgodzili się na wypłatę odszkodowań Żydom, którzy uciekli po niemieckim ataku na ZSRR. Pieniędzy nie dostaną będący w tej samej sytuacji polscy uciekinierzy z lat 1939 – 1941.

Żydowskie lobby potrafi doprawdy wiele. Tym razem organizacja Claims Conference wywalczyła w Berlinie zgodę na to, by po raz pierwszy w historii, uznać za ofiary Holokaustu ludzi, którzy nigdy nie znaleźli się pod niemiecką okupacją.  Chodzi o Żydów, którzy w momencie rozpoczęcia operacji „Barbarossa” przebywali na terenie Związku Sowieckiego i na wieść o zbliżaniu się Wehrmachtu przemieścili się dalej na Wschód. Każdy, kto uciekł między 22 czerwca 1941 roku a 27 stycznia 1944 roku,  otrzyma 2556 euro – informuje „Rzeczpospolita”.

Jednak przyjęcie wspomnianych dat może budzić kontrowersje, oznacza bowiem, że odszkodowań nie mogą otrzymać uciekinierzy z Polski. W latach 1939 – 1941 do sowieckiej strefy okupacyjnej uciekło bowiem kilkaset tysięcy polskich Żydów z Generalnego Gubernatorstwa. Byli to tak zwani bieżeńcy. Spora część z nich została deportowana przez NKWD na Syberię jeszcze przed  rokiem 1941. Ich sytuacja w Sowietach była na ogół dużo cięższa niż tamtejszych Żydów, którzy na czas niemieckiej okupacji przenieśli się na przykład z Kijowa do Moskwy, ale to nie oni dostaną pieniądze.

Dziennik cytuje izraelską pisarkę Miriam Akawia, byłą więźniarkę Auschwitz, która nie rozumie konieczności wypłat odszkodowań dla Żydów, którzy uciekli przed Niemcami. Współczuję ludziom, którzy musieli zostawić domy i wyjechać na kilka lat. Nie można jednak porównać tego z tym, przez co my przeszliśmy. Oni nie widzieli na oczy niemieckiego żołnierza, nie mówiąc o getcie czy obozie zagłady. Podczas wojny przed Niemcami uciekały miliony ludzi wszelkich narodowości. Dlaczego płacić akurat Żydom? – pyta.

Źródło: „Rzeczpospolita” 

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,8824,2,0,1,I,informacje.html | Sowieccy Żydzi też zaliczeni do ofiar Holocaustu

Skip to content