Czy “Tygodnik Powszechny” jest pismem katolickim?

Aktualizacja: 2011-12-27 9:24 pm

“Sukces katolickiej rozgłośni powinien cieszyć, tymczasem wielu katolików niepokoi” – tak pisał ksiądz Adam Boniecki na łamach “Tygodnika Powszechnego” z okazji dziesięciolecia istnienia Radia Maryja w 2000 roku.

I dalej:

“Mnie np. niepokoi to, że Radio Maryja jest medium, które nie łączy ludzi, ale dzieli”. (…) “Po dziesięciu latach istnienia Radio Maryja wyrosło na medialną potęgę i chociaż cytowane badania wykazały pewien spadek zainteresowania religijnymi programami toruńskiej rozgłośni, pozostaje ona ważnym środkiem kształtowania religijnych (i nie tylko religijnych) postaw Polaków, a także szeroko zakrojoną prezentacją wizerunku Kościoła. Czy Kościół taki swój wizerunek akceptuje? Czy utożsamia się z tym “głosem katolickim w naszych domach”?

Ksiądz Boniecki wskazywał w tamtych czasach, że skoro Radia Maryja uważane jest za medium katolickie musi być poddane bardziej dokładnej kontroli Episkopatu.

Dziś po dziesięciu latach to samo pytanie można zadać “Tygodnikowi Powszechnemu? Czy jest pismem katolickim? Skoro naczelnym pisma jest ponownie osoba świecka – dlaczego tygodnik nie ma asystenta kościelnego? Argument, że taką rolę nieformalnie wypełnia ksiądz Boniecki nie jest przekonująca skoro swoimi wypowiedziami zaniepokoił on władze swojego własnego zakonu Marianów na tyle by otrzymać od własnego zakonu zakaz wypowiadania się poza “Tygodnikiem”.

Czy postawienie pytania o to czy “TP” może być uważany za pismo katolickie jest przesadą? Nie, postanowiłem tylko przypomnieć jak to dekadę temu ks. Boniecki sam rozliczał innych z katolickości i ponaglał komisje troski duszpasterskiej Episkopatu do spraw Radia Maryja. A może dziś Episkopat powinien powołać zespół troski duszpasterskiej do spraw “Tygodnika Powszechnego”? Troski, która można uzasadnić faktem drukowania na łamach krakowskiego pisma autorów znanych z tekstów jawnie wrogich wobec chrześcijaństwa a nie tylko poszukujących i dialogujących z pozycji ateizmu.

Bo to, że pismo dzieli katolików na lepszych i gorszych jest chyba oczywiste. Kto zawróci pismo z Wiślnej ze złej drogi?

Piotr Semka

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49014 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]