Władze Wielkiej Brytanii ujawniają nazwisko kolejnego rosyjskiego szpiega

Michaił Repin prowadził działalność wywiadowczą pod przykrywką pracy w ambasadzie rosyjskiej w Londynie.

Zgodnie z danymi brytyjskiej MI5, Repin próbował rekrutować członków Izby Gmin, pracowników ośrodków badawczych, a także urzędników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe Wielkiej Brytanii. Został deportowany z Wielkiej Brytanii w grudniu 2010 r.

W sprawie Repina interweniował minister spraw zagranicznych William Jefferson Hague (Partia Konserwatywna, na zdjęciu). Zażądał on od władz rosyjskich wycofania z ambasady w Londynie jednego z jej pracowników. Według ministra „decyzja zapadła po tym, gdy zdobyliśmy solidne dowody działalności rosyjski służb specjalnych na szkodę Wielkiej Brytanii”. W odpowiedzi Kreml wydalił jednego z brytyjskich dyplomatów.

Według „The Sunday Telegraph” Wielka Brytania stała się drugim po USA najważniejszym celem rosyjskiej służby wywiadowczej. Pod przykrywką ambasady w Londynie oraz konsulatów rosyjskich w innych brytyjskich miastach pracuje co najmniej 30-50 rosyjskich agentów.

Źródło: pik.tv

Za: Portal Arkana (12-12-2011) | http://www.portal.arcana.pl/Wladze-wielkiej-brytanii-ujawniaja-nazwisko-kolejnego-rosyjskiego-szpiega,1946.html

Skip to content