Potężny rosyjski radar przy polskiej granicy

W Kaliningradzie niedaleko granic Polski rozpoczęła prace nowoczesna stacja radiolokacyjna „Woroneż – DM”.

Urządzenie zostało włączone na polecenie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i pomóc wojskom obrony powietrzno-kosmicznej monitorować elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Podczas ubiegłotygodniowego wystąpienia telewizyjnego prezydent Dmitrij Miedwiediew zapowiedział przeformowanie federalnych sił zbrojnych tak, aby mogły one wykrywać zagrożenia ze strony amerykańskich systemów przeciwrakietowych i przeciwdziałać im. Pierwszym krokiem jest wyposażenie wojsk ochrony powietrzno – kosmicznej stacjonujących w Kaliningradzie w nowoczesną stację radiolokacyjną „Woroneż – DM”.

Cyfrowy radar obsługiwany jest przez 18 osobowy zespół specjalistów. Monitoruje obszar w promieniu od 4,5 do 6 tysięcy kilometrów do wysokości przekraczającej 50 kilometrów. Współpracuje z wojskowymi satelitami obserwacyjnymi. Rosja ma już takie radary w okolicach Sankt Petersburga i w Kraju Krasnodarskim. Kompleks trzech stacji typu „Woroneż DM” pozwala na monitorowanie obszaru od bieguna północnego po południowe rejony Afryki i od Afryki Północnej po Chiny.

IAR, agkm

Za: Polskie Radio (29.11.2011) | http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/488952,Potezny-rosyjski-radar-przy-polskiej-granicy

Skip to content