Potężny rosyjski radar przy polskiej granicy

Aktualizacja: 2011-11-30 11:50 am

W Kaliningradzie niedaleko granic Polski rozpoczęła prace nowoczesna stacja radiolokacyjna „Woroneż – DM”.

Urządzenie zostało włączone na polecenie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i pomóc wojskom obrony powietrzno-kosmicznej monitorować elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Podczas ubiegłotygodniowego wystąpienia telewizyjnego prezydent Dmitrij Miedwiediew zapowiedział przeformowanie federalnych sił zbrojnych tak, aby mogły one wykrywać zagrożenia ze strony amerykańskich systemów przeciwrakietowych i przeciwdziałać im. Pierwszym krokiem jest wyposażenie wojsk ochrony powietrzno – kosmicznej stacjonujących w Kaliningradzie w nowoczesną stację radiolokacyjną „Woroneż – DM”.

Cyfrowy radar obsługiwany jest przez 18 osobowy zespół specjalistów. Monitoruje obszar w promieniu od 4,5 do 6 tysięcy kilometrów do wysokości przekraczającej 50 kilometrów. Współpracuje z wojskowymi satelitami obserwacyjnymi. Rosja ma już takie radary w okolicach Sankt Petersburga i w Kraju Krasnodarskim. Kompleks trzech stacji typu „Woroneż DM” pozwala na monitorowanie obszaru od bieguna północnego po południowe rejony Afryki i od Afryki Północnej po Chiny.

IAR, agkm

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=47695 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]