Rzym: gigantyczna liczba nowych centrów handlowych. Mafia?

Aktualizacja: 2011-11-16 11:04 pm

Władze Rzymu planują zbudowanie 16 kolejnych centrów handlowych mimo, że jest ich już bardzo dużo. Prasa podejrzewa, że za projektami może stać mafia chcąca wyprać pieniądze.

Według mediów miasto wydało już zgodę na budowę ośmiu molochów, z których największy będzie mieć 38 tysięcy metrów kwadratowych (dla porównania: warszawska Arkadia to 110 tysięcy m2). Kolejne osiem pozwoleń ma zostać wkrótce przegłosowanych.

Przeciwko tym planom, które obejmują jedynie najbliższe dwa lata, ostro protestują stowarzyszenia drobnych handlarzy rzymskich. Według ich danych, od tylko 2009 roku we włoskiej stolicy zamknięto już 10 tysięcy małych sklepów. Uważają, że budowa kolejnych centrów handlowych oznaczać będzie śmierć drobnego handlu i w związku z tym zapowiedzieli na 21 listopada demonstrację w stolicy.

Prasa tymczasem spekuluje, że plany finansowe w stolicy mogą być związane z próbą wyprania pieniędzy przez mafijne klany kamorry, oraz ‘ndranghetę z Kalabrii. Prokuratura odpowiadająca za walkę z tymi strukturami oficjalne ostrzega bowiem, że gangsterzy interesują się dużymi przedsięwzięciami budowlanymi i handlowymi, żeby „wyczyścić” pieniądze zarobione z handlu narkotykami, ludźmi, wymuszeń i innych przestępstw.

W kilku przypadkach już potwierdzono udział kamorry w przetargach w sprawie budowy centrów handlowych w Rzymie – przypomina dziennik “La Repubblica”.

sg

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=47192 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]