Aktualizacja strony została wstrzymana

Francja: Imigranci największą populacją oszukujacą urzędy

To imigranci są największą populacją oszukującą francuskie urzędy i wyłudzającą państwowe pieniądze – twierdzą unijni eksperci, francuscy parlamentarzyści i urzędnicy z Generalnej Inspekcji Spraw Socjalnych.

Według nich, od 4 do 6 proc. francuskich dokumentów tożsamości jest fałszowanych. Nielegalni imigranci oszukują, by otrzymać odpowiednie papiery umożliwiające im dostęp do zasiłków i pomocy socjalnej. Znaczna część z nich posługuje się kilkoma kartami tożsamości z różnymi adresami pozwalającymi bez braku kontroli na pobieranie tych samych zasiłków z instytucji socjalnych znajdujących się w różnych częściach Francji. Front Narodowy obliczył, że budżet może zaoszczędzić aż 15 mld euro dzięki wyeliminowaniu oszustw. A ujawnienie przypadków wyłudzania zasiłków byłoby proste, gdyby podjęto zdroworozsądkowe decyzje, takie jak wprowadzenie biometrycznej karty ubezpieczenia zdrowotnego, sprawdzanie dokumentów potrzebnych do otrzymania kart pobytowych, i gdyby rząd zastosował zerową tolerancję w stosunku do oszustów.

Podstawowym zadaniem w walce z nimi powinno być zidentyfikowanie i anulowanie fałszywych kart kasy chorych, których zdaniem Generalnej Inspekcji Spraw Socjalnych jest 10 mln, czyli co szósta z wydanych we Francji kart dających prawo do świadczeń medycznych. Zdaniem parlamentarnego raportu oszustwa socjalne mogą kosztować rocznie nawet 20 mld euro. W 2009 r. francuska kasa chorych stwierdziła, że najbardziej wyłudzane są pieniądze z kas rodzinnych (90 proc. fałszerstw), wypłacających różnego rodzaju zasiłki rodzinne, dopłaty do mieszkania, dla samotnych matek, RSA (zasiłek dla ludzi bez pracy niemających prawa do zasiłku dla bezrobotnych). Od 10 do 15 proc. wykroczeń dotyczy pracy na czarno i niepłacenia od niej składek ubezpieczeniowych.

– Wszystkie oszustwa i wykroczenia powinny być zlikwidowane – oświadczyła przewodnicząca Frontu Narodowego Marine Le Pen, proponując zaostrzenie sankcji, zwłaszcza dla szefów firm zatrudniających na czarno nielegalnych imigrantów, głównie w budownictwie, sektorze restauracyjno-hotelarskim i rolnictwie. Twierdzi ona, że najskuteczniejszą metodą walki z wyłudzeniami państwowych pieniędzy powinno być drastyczne ograniczenie imigracji. Rząd zapowiedział podjęcie zdecydowanych działań w celu eliminowania tych nadużyć, ale podejmowane wcześniej tego typu akcje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Franciszek L. Ćwik, Caen

Za: Nasz Dziennik, Czwartek, 17 listopada 2011, Nr 267 (4198) | http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20111117&typ=sw&id=sw09.txt | Na tropie imigrantów

Skip to content