Odradza się „niezwykła społeczność żydowska” w Polsce: Do Warszawy zjechało 150 rabinów. Oburzające słowa Komorowskiego przyjmującego delegację

„Ponad 150 rabinów bierze udział w rozpoczętym dzisiaj w Warszawie zjeździe Naczelnych Rabinów Europy.

Podczas dwudniowego spotkania rabini omówią polityczne wyzwania dla judaizmu na Starym Kontynencie, w tym kwestię tzw. uboju rytualnego, będą też rozmawiać m.in. o edukacji młodzieży żydowskiej. „Zorganizowanie zjazdu rabinów w Warszawie pokazuje, że tutejsza społeczność żydowska jest żywotna i aktywna” – powiedział KAI Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. W zjeździe biorą udział naczelni rabini krajów oraz największych miast europejskich. Jest to największe od czasów II wojny światowej zgromadzenie rabinów w Polsce.

W naszym kraju, aktualnie sprawującym przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, naczelni rabini omówią polityczne wyzwania, z którymi spotyka się judaizm w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii szechity, czyli uboju rytualnego. Jest to jeden z największych problemów, od kiedy holenderscy parlamentarzyści zagłosowali za zniesieniem uboju rytualnego, a w Parlamencie Europejskim pojawiły się niesprawiedliwe głosy krytykujące rytuał szechity. – To jest dla nas bardzo niedobra i niepokojąca wiadomość – powiedział KAI Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Rabini będą też rozmawiać o edukacji młodzieży przez gminy żydowskie. – Chodzi o to, by zachęcić młodzież, by częściej przychodziła do synagogi i częściej się modliła – powiedział rabin Schudrich.

Uczestnicy zjazdu spotkają się też m.in. z przedstawicielami polskiego rządu.

Tegoroczny zjazd jest także świadectwem odradzania się niezwykłej społeczności żydowskiej w Polsce, która, będąc uprzednio epicentrum świata żydowskiego, została niemal zupełnie zniszczona w czasie Holokaustu. W ciągu ostatnich 30 lat liczba Żydów w Polsce wzrosła z zaledwie kilku do ponad 20 tys.

„Zorganizowanie w Warszawie europejskiego zjazdu rabinów, który odbywa się raz na dwa lata, pokazuje, że tutejsza społeczność żydowska jest żywotna i aktywna. To dla nas wielki zaszczyt. Jesteśmy już traktowani jak żyjąca społeczność żydowska. Nie mówi się już tylko o Holokauście, o którym zawsze trzeba pamiętać” – wyjaśnił rabin Schudrich.

Zjazdowi rabinów poświęcona będzie konferencja prasowa, która odbędzie się 1 listopada o godz. 13.45 w Synagodze im. Nożyków w Warszawie.

Po konferencji wszyscy uczestnicy zjazdu wezmą udział w popołudniowej modlitwie (Mincha). Następnie rabini odwiedzą cmentarz żydowski przy ul. Okopowej.

Organizatorem wydarzenia jest Konferencja Rabinów Europejskich.”

Źródło: http://info.wiara.pl (KAI – '150 rabinów w Warszawie’)

Za: http://prawoslawnypartyzant.wordpress.com

 


 

Prezydent spotkał się z delegacją rabinów

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Konferencji Europejskich Rabinów, która po raz pierwszy w swojej historii odbywa się w Polsce, w Warszawie – poinformowano na stronie internetowej prezydenta.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

PAP

Za: wiara.pl (2011-11-01)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: „Rozmawiano na temat problemów nurtujących społeczności żydowskie w Europie, m.in. na temat kryzysu tożsamości i wzrost nietolerancji obserwowanego od kilku lat w krajach starej UE.” Innymi słowy, Żydzi skarżyli się na tzw. nietolerancję, czyli oburzali się na to, że ludzie obserwując rzeczywistość po prostu wyciągają wnioski. Na przykład widzą, kto zajmuje najważniejsze, decydujące pozycje, np. w sektorze finansowym (zob. FED w Stanach Zjednoczonych, który do tej pory był zarządzany w 100% przez etnicznych Żydów, a wszak stąd wyszła ostatnia fala kryzysu światowego, prawda?).
Komorowski odpowiedział swoim gościom, że „problemy braku tolerancji dotyczą również Polski”. Przypomniał też, że w Warszawie budowane jest Muzeum Historii Żydów Polskich, które „ma stać się pełnym krytycznej refleksji miejscem o polsko-żydowskich relacjach”.
Skandaliczne wypowiedzi osobnika oficjalnie piastującego najwyższy urząd w RP, przerastają wszelkie możliwe kryteria. Powinny być również zapamiętane i wpisane w poczet przyszłego aktu oskarżenia o zdradę nie tylko honoru Państwa, ale i rozpowszechnianie kłamstw historycznych.

 


 

Za: Stop Syjonizmowi (1 Listopad 2011) | http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/11/01/do-beerszewy-warszawy-zjechalo-150-rabinow/ | Do Beerszewy (Warszawy) zjechało 150 rabinów

Skip to content