Aktualizacja strony została wstrzymana

Atak wandali na groby polskich legionistów w Święcianach

Komisariat policji w Święcianach podał w czwartek, że nieznani sprawcy zbezcześcili 20 grobów polskich legionistów i dwie tablice pamiątkowe w językach polskim i litewskim. Do aktu wandalizmu doszło w nocy z wtorku na środę. Groby zostały już oczyszczone z farby i uporządkowane.

W czwartek cmentarz w Święcianach przeżył prawdziwy najazd litewskich mediów
Fot. Marian Paluszkiewicz

„Nie mogę zrozumieć, komu to jest potrzebne. Ale widocznie ktoś bardzo chce skłócić nasze narody. Ile siebie pamiętam, na tych ziemiach zawsze żyły obok siebie różne narody ”” Polacy, Litwini, Białorusini, Rosjanie, a przed wojną mieszkało sporo Żydów. Zawsze staraliśmy się  odnosić się z szacunkiem do siebie. Ja mam w rodzinie nie tylko Polaków, ale również Litwinów, Rosjan i żyjemy bardzo zgodnie” ””  powiedział „Kurierowi” Tadeusz Wierkowlaniec, który przyszedł na święciański cmentarz porządkować groby swoich bliskich.

Policję o akcie wandalizmu na cmentarzu poinformował Wacław Wiłkojć, prezes koła Związku Polaków na Litwie w Święcianach, który rano w środę przyszedł na cmentarz.

„Przeżyłem szok! Przez 90 lat groby te nikomu nie przeszkadzały. Nie wyobrażam, kto mógłby to zrobić” ”” powiedział Wiłkojć w Radiu Znad Wilii.

Na cmentarzu w Święcianach spoczywają obok siebie ludzie różnych narodowości Fot. Marian Paluszkiewicz

Nieznani sprawcy zamazali krzyże na grobach legionistów czarną farbą. Tablice pamiątkowe ku czci spoczywających tu polskich żołnierzy zostały zalane szarą farbą, namalowano też na nich swastykę. Gdy w czwartek rano odwiedziliśmy cmentarz, groby polskich legionistów były już wyczyszczone z napisów wandali.

Akt wandalizmu na grobach polskich legionistów w Święcianach potępił minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ažubalis. „Potępiamy ten akt wandalizmu i podkreślamy, że nie jest on wymierzony przeciwko mniejszości narodowej, jest to atak przeciwko ludzkości” ”” powiedział minister. Szef litewskiej dyplomacji zaznaczył, że informacja o zniszczeniu grobów „jest bolesna, zwłaszcza w przededniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, gdy wspominamy wszystkich zmarłych”.

„Możemy jedynie wyrazić radość, że następstwa są już zlikwidowane. Szybka odpowiedź na zniszczenie grobów jest ważna w kontekście zapobiegania takim czynom w przyszłości. Mam nadzieję, że wszczęte postępowanie przygotowawcze ujawni winnych i pomoże należycie ocenić ich zachowanie” ”” oświadczył minister.

W czwartek komisarz policji rejonu święciańskiego Arvydas Sinis oświadczył, że trudno określić, kiedy mogą być wykryci sprawcy.

„Funkcjonariusze pracują. Sprawcy mogą być wykryci już wkrótce, ale mogą też wpaść dopiero za kilka miesięcy” ”” powiedział szef policji rejonu święciańskiego.

1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych, już tradycyjnie przedstawiciele Ambasady RP w Wilnie oraz lokalna społeczność polska uczczą pamięć spoczywających na cmentarzu w Świecianach polskich legionistów. Tego dnia uroczystości z udziałem polskich dyplomatów oraz społeczności polskiej na Litwie odbędą się również w miejscach pamięci narodowej na całej Wileńszczyźnie.

Inf. wł.

Za: Kurier Wileński (27 paź 2011) | http://kurierwilenski.lt/2011/10/27/atak-wandali-na-groby-polskich-legionistow-w-swiecianach

Skip to content