NATO proponuje Rosji współprace

NATO chce współpracować z Rosją w kwestiach obrony przeciwrakietowej – poinformował przebywający w Moskwie specjalny przedstawiciel Sojuszu do spraw Kaukazu i Azji Środkowej James Appathurai.

Wyraził on przekonanie, że wszystkie sporne kwestie dotyczące budowy europejskiej tarczy antyrakietowej zostaną wyjaśnione przed zaplanowanym na maj przyszłego roku w Chicago szczytem Rosja – NATO. 

W związku z budową w Europie elementów tarczy antyrakietowej Moskwa domaga się od Waszyngtonu i Brukseli prawnych gwarancji, że system ten nie zostanie wymierzony przeciwko Rosji. Przedstawiciele Paktu Północnoatlantyckiego odrzucają taką możliwość. Jednocześnie zapewniają, że ten system obrony nie stanowi zagrożenia dla rosyjskiego potencjału nuklearnego. Dyrektor biura informacyjnego NATO w Moskwie Robert Pszczel wielokrotnie podkreślał, że Moskwa powinna przestać obawiać się zagrożeń ze strony Sojuszu. -„Powinniśmy ze sobą współpracować zwalczając międzynarodowy terroryzm” – dodaje Pszczel. 

NATO wyklucza wspólne z Rosją budowanie tarczy antyrakietowej, ale proponuje współpracę polegająca na pełnej otwartości i wymianie informacji.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl (25 października 2011) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/nato-proponuje-rosji-wspolprace

Skip to content