Aktualizacja strony została wstrzymana

Kard. Lehmann: konieczna „fundamentala zmiana” Kościoła w stosunku do Żydów; Kościół musi uzależnić się od „swych korzeni tkwiących w judaizmie”

Jak podaje komunikat Światowego Kongresu Żydów World Jewish Congress, niemiecki kardynał Karl Lehann podczas spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich, wezwał Kościół katolicki do „’fundamentalej zmiany’ spojrzenia na Żydów” oraz do „walki przeciwko antysemityzmowi”. Kardynał Lehmann, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich podkreślił, że potrzebne są „bardziej intensywne stosunki Kościoła z żydami” i powiedział, że jest jeszcze w Kościele wiele nierozwiązanych zagadnień w tej materii. Kościół, zdaniem kard. Lehmanna, musi być bardziej świadomy swoich korzeni tkwiących w Judaizmie i „musi nieustannie od tych korzeni być zależnym”. Kardynał potępił rówież anty-żydowskie ideologie i wypadki w Niemczech i innych krajach europejskich i powiedział, że należy stawić im czoła.

Spotkanie Kardynała z przedstawicielami Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego do spraw Konsultacji Międzyreligijnych (International Jewish Committee for Interreligious Consultations – IJCIC) oraz przedstawicielami państwa Izrael, odbyło się w Berlinie 6 lipca br. i poświęcone było deklaracji soborowej Nostra Aetate, radykalnie zmieniającej stosunki chrześcijan i Żydów.

.