Aktualizacja strony została wstrzymana

Polska armia na rosyjskim nasłuchu

Stacjonujący w Afganistanie Polski Kontyngent Wojskowy przesyła niejawne informacje przez satelitę Gazpromu.

Jak wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej”, system łączności satelitarnej, którego używają stacjonujący w Afganistanie polscy żołnierze jest skonfigurowany z dwoma satelitami, jedna z nich jest własnością Gazpromu.

Właśnie przez satelitę Yamal-202 polscy żołnierze w Afganistanie, a przede wszystkim oficerowie wywiadu przekazują niejawne informacje o funkcjonowaniu polskiego wywiadu i kontwywiadu wojskowego.

– Rosyjskie służby, które kontrolują Gazprom, wiedzą więc, gdzie przebywają osoby korzystające z telefonu satelitarnego. Znają częstotliwość i czas połączeń, a także numer, na który są one wykonywane. W rejonie działań wojennych takie informacje mogą decydować o życiu żołnierzy – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wysoki rangą oficer Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Niebezpieczeństwa w związku z przekazywaniem niejawnych informacji przez satelitę Gazpromu nie widzi jednak polski resort obrony.

– MON nie widzi w tej sprawie problemu, który wymagałby wyjaśnienia. Łącza satelitarne stanowią jedynie platformę transmisyjną dla niejawnych systemów teleinformatycznych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa działań operacyjnych oraz bezpieczeństwa przesyłanych informacji dowodzenia i kierowania do PKW Afganistan wykorzystywane są techniki kryptograficzne mające na celu zabezpieczenie przesyłanych w  systemie danych przed wprowadzeniem ich w łącza satelitarne – w ten sposób biuro prasowe MON odpowiedziało na pytania „Rzeczpospolitej”.

Autor: pł, | Źródło: Rzeczpospolita

Za: niezalezna.pl | http://niezalezna.pl/16569-polska-armia-na-rosyjskim-nasluchu

Skip to content