Polska armia na rosyjskim nasłuchu

Aktualizacja: 2011-09-23 9:52 am

Stacjonujący w Afganistanie Polski Kontyngent Wojskowy przesyła niejawne informacje przez satelitę Gazpromu.

Jak wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej”, system łączności satelitarnej, którego używają stacjonujący w Afganistanie polscy żołnierze jest skonfigurowany z dwoma satelitami, jedna z nich jest własnością Gazpromu.

Właśnie przez satelitę Yamal-202 polscy żołnierze w Afganistanie, a przede wszystkim oficerowie wywiadu przekazują niejawne informacje o funkcjonowaniu polskiego wywiadu i kontwywiadu wojskowego.

– Rosyjskie służby, które kontrolują Gazprom, wiedzą więc, gdzie przebywają osoby korzystające z telefonu satelitarnego. Znają częstotliwość i czas połączeń, a także numer, na który są one wykonywane. W rejonie działań wojennych takie informacje mogą decydować o życiu żołnierzy – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wysoki rangą oficer Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Niebezpieczeństwa w związku z przekazywaniem niejawnych informacji przez satelitę Gazpromu nie widzi jednak polski resort obrony.

– MON nie widzi w tej sprawie problemu, który wymagałby wyjaśnienia. Łącza satelitarne stanowią jedynie platformę transmisyjną dla niejawnych systemów teleinformatycznych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa działań operacyjnych oraz bezpieczeństwa przesyłanych informacji dowodzenia i kierowania do PKW Afganistan wykorzystywane są techniki kryptograficzne mające na celu zabezpieczenie przesyłanych w  systemie danych przed wprowadzeniem ich w łącza satelitarne – w ten sposób biuro prasowe MON odpowiedziało na pytania „Rzeczpospolitej”.

Autor: pł, | Źródło: Rzeczpospolita

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=44153 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]