Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosja: Znicze na mogiłach polskich żołnierzy

Na rozsianych po całej Rosji mogiłach polskich żołnierzy zapłonęły dziś znicze. Tamtejsi Polacy oddali w ten sposób hołd tym wszystkim, którzy zginęli walcząc o Polskę i polskość.

Jednocześnie przypomniano o tragicznych wydarzeniach z 17 września 1939 roku, kiedy na walczącą z hitlerowskimi Niemcami Polskę napadła armia Związku Radzieckiego.

Rosyjskie media nie przywiązują wagi do wydarzeń sprzed 72 lat. Rosjanie wykształceni w czasach Związku Radzieckiego uważają, że Armia Czerwona zajęła część wschodnich terytoriów Rzeczpospolitej, aby bronić przez niemiecką agresją mieszkających tam rodaków oraz „braci Białorusinów i Ukraińców”.

„Rosjanie bardzo mało wiedzą na temat Katynia i innych tragedii, które się wtedy dokonały” – uważa tłumacz języka polskiego Helena Szymańska. Natomiast pamięć o tragicznych wydarzeniach z 17 września 1939 roku była kultywowana w rodzinach o polskich korzeniach. „Rozmawialiśmy na ten temat w domu, ale w tajemnicy” – opowiadają nasi rodacy mieszkający w Rosji.

Tragiczne losy Polaków rozstrzeliwanych i więzionych w rosyjskich łagrach są jednym z elementów edukacji historycznej prowadzonej przez stowarzyszenie obrony praw człowieka „Memoriał”. Jego działacze uważają, że poprzez odkłamywanie tych fragmentów historii uda się odkłamać całą historię Związku Radzieckiego i przeprowadzić proces destalinizacji.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl (17 wrzesnia 2011) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/rosja-znicze-na-mogilach-polskich-zolnierzy

Skip to content