Rosja: Znicze na mogiłach polskich żołnierzy

Aktualizacja: 2011-09-18 10:35 am

Na rozsianych po całej Rosji mogiłach polskich żołnierzy zapłonęły dziś znicze. Tamtejsi Polacy oddali w ten sposób hołd tym wszystkim, którzy zginęli walcząc o Polskę i polskość.

Jednocześnie przypomniano o tragicznych wydarzeniach z 17 września 1939 roku, kiedy na walczącą z hitlerowskimi Niemcami Polskę napadła armia Związku Radzieckiego.

Rosyjskie media nie przywiązują wagi do wydarzeń sprzed 72 lat. Rosjanie wykształceni w czasach Związku Radzieckiego uważają, że Armia Czerwona zajęła część wschodnich terytoriów Rzeczpospolitej, aby bronić przez niemiecką agresją mieszkających tam rodaków oraz „braci Białorusinów i Ukraińców”.

„Rosjanie bardzo mało wiedzą na temat Katynia i innych tragedii, które się wtedy dokonały” – uważa tłumacz języka polskiego Helena Szymańska. Natomiast pamięć o tragicznych wydarzeniach z 17 września 1939 roku była kultywowana w rodzinach o polskich korzeniach. „Rozmawialiśmy na ten temat w domu, ale w tajemnicy” – opowiadają nasi rodacy mieszkający w Rosji.

Tragiczne losy Polaków rozstrzeliwanych i więzionych w rosyjskich łagrach są jednym z elementów edukacji historycznej prowadzonej przez stowarzyszenie obrony praw człowieka „Memoriał”. Jego działacze uważają, że poprzez odkłamywanie tych fragmentów historii uda się odkłamać całą historię Związku Radzieckiego i przeprowadzić proces destalinizacji.

IAR/Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=43778 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]