Holandia: Kolejne 63 kościoły na sprzedaż

Aktualizacja: 2011-09-4 9:28 pm

W Holandii coraz więcej kościołów traci swoją pierwotną funkcję. Postępująca sekularyzacja społeczeństwa, a także kryzys gospodarczy spowodowały, że tylko siedem tysięcy z 19 tysięcy kościołów wciąż służy za domy modlitwy. Pozostałe spełniają już inną funkcję albo czekają na nabywcę.

Organizacja Reliplan, która od 20 lat specjalizuje się w sprzedaży monumentalnych budowli, ma w tej chwili do sprzedania 63 świątynie. Ich ceny wahają się od 250 tysięcy do 4 milionów euro.

– Nie wolno ich rozbierać, bo są częścią narodowego dziedzictwa. Zresztą to byłaby wielka szkoda, bo te budynki są piękne – mówi przedatawicielka organizacji Reliplan Mickey Bosschert. Dodaje, że jedynym wyjściem jest zmienić ich przeznaczenie.

Takimi rozwiązaniami są zainteresowane przede wszystkim instytucje z sektora kultury, ale służą również edukacji, rekreacji czy sportowcom. Zgodnie z życzeniem ich dotychczasowych właścicieli, kościoły nie mogą być przeznaczone na kluby nocne czy dyskoteki, nie mogą ich też kupić na przykład muzułmanie na meczety czy inne niechrześcijańskie organizacje religijne.

eMBe/IAR

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Kościoły na sprzedaż»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=43042 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]