Wielka Brytania: Szkocki arcybiskup mówi „Katolicy nie powinni klękać do komunii”

Aktualizacja: 2011-09-3 1:54 pm

“Wierni powinni postępować zgodnie z Instrukcją Ogólną do Mszału Rzymskiego, a mianowicie podchodzić do komunii w procesji i na stojąco przyjmować Komunię świętą”, napisał abp Mario Conti w liście do wszystkich jego kapłanów, z dnia 25 sierpnia.

“Pozycja stojąca w naszej zachodniej kulturze jest znakiem szacunku: klękanie przy ołtarzu nie jest praktyką przewidzianą w instrukcji, w Mszale,” powiedział.

List arcybiskupa został wydany przed wprowadzeniem nowego tłumaczenia Mszału Rzymskiego, które wejdzie w życie w całym anglojęzycznym świecie w listopadzie tego roku.

“Biskup jest rzeczywiście moderatorem życia liturgicznego w diecezji. Jednak to, że wykorzystując swoje stanowisko stara się ograniczyć swobody jakie zagwarantowane są w Mszale Rzymskim”.

Ogólna Instrukcja do Mszału Rzymskiego stwierdza, że ”‹”‹”wierni mają prawi przyjmować Najświętszy Sakrament zarówno w pozycji klęczącej lub stojącej”. Instrukcja dodaje: “możliwe jest przyjmowanie komunii w pozycji stojącej, jednak zaleca się dokonanie odpowiedniego aktu na znak czci przed otrzymaniem sakramentu.”

W 2002 r. ówczesny prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego, kardynał Jorge Medina Estevez, próbował wyjaśnić tę kwestię po otrzymaniu skarg od katolików świeckich, którzy odmówiono komunii z tego powodu, iż chcieli ją przyjmować w pozycji klęczącej.

Prefekt napisał w liście otwartym “uważam, że odmowa podania Komunii Świętej wiernemu ze względu na chęć przyjmowania jej w pozycji klęczącej za poważne naruszenie jednego z najbardziej podstawowych praw wiernych”.

Zwrócił również uwagę, że kardynał Joseph Ratzinger, obecnie papież Benedykt XVI, wierzy, że “wielowiekowa tradycja” przyjmowania Komunii w pozycji klęczącej jest “szczególnie wymownym znakiem adoracji, odpowiednim w świetle rzeczywistej, obecności naszego Pana – prawdziwego i znaczącego Jezusa Chrystusa pod konsekrowanymi postaciami. “

Kardynał Estévez w odpowiedzi na skargi wiernych zawarł ostrzeżenie, że każda kolejna skarga będzie bardzo poważnie rozważana, weryfikowana i jeżeli okaże się zgodna z prawdą, wówczas będą realizowane działania dyscyplinarne dostosowanych do wagi duszpasterskich nadużyć.”

“Nie ma mowy o odmowie podania komunii, jeśli wierni wybiorą klęczeć podczas przyjmowania sakramentów.” rzecznik archidiecezji Glasgow powiedział CNA w dniu 30 sierpnia.

“Celem listu biskupa jest zachęcanie do korzystania z sakramentu Komunii Świętej, z przypomnieniem ludziom o konieczności dokonania aktu czci przed przyjęciem Komunii Świętej na stojąco i o kształcie procesji – która jest zdecydowanie niestandardowa w diecezji, jak i na tle reszty Europy.”

Arcybiskup nie po raz pierwszy stał się obiektem kontrowersji. W 2007 roku wysłał listy z wskazaniami do wszystkich swoich kapłanów, po opublikowaniu dokumentu Benedykta XVI “Summorum Pontificum” w sprawie udostępniania możliwości uczestniczenia w mszy w starym rycie  w parafiach. Wytyczne przekazane przez arcybiskupa zostały określone przez jego adresatów jako “najzimniejsze, najbardziej nieprzyjazne z jakimi się dotąd spotkali”.

Arcybiskup Conti ma już 77 lat i w tym roku podał się do dymisji. Jego następca może być mianowany w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Źródło: CNA

Za: Christianitas.pl -- [Org. tytuł: « Wielka Brytania - Szkocki arcybiskup mówi „Katolicy nie powinni klękać do komunii”»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42994 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]