Rosyjskie służby specjalne doskonalą komputerową imitację głosu ludzkiego

Aktualizacja: 2011-09-3 1:27 pm

Jeśli słyszycie w słuchawce telefonicznej albo na automatycznej sekretarce głos znajomego to wierzycie, że to jest rzeczywiście jego głos. Wkrótce nie będziemy mogli dowierzać naszym uszom.

Ostatnimi dniami FSB zamówiła interesujący program badawczy a mianowicie system imitacji głosu. „Siłowiki” (organy siłowe- tłum.) sądzą, że w ciągu najbliższych 13 miesięcy rozwiążą stojące przed nimi zadanie „przeprowadzenia badania rosyjskiego języka w aspekcie możliwości imitacji głosu zadanej osoby z zachowaniem wysokiego stopnia dykcji mowy”.

Wydział wojskowy nr 35533 z podmoskiewskiego miasta Źielieznodorożnyj opublikował na swojej stronie oficjalne ogłoszenie o konkursie na wykonanie powyższego zlecenia. W jednym z ustępów ogłoszenia mówi się o „antropomorficznych metodach analizy i opracowania mowy”.

Problem zadania dotyczy opracowania „metody automatycznej identyfikacji osoby na podstawie jej głosu, a także etody zmiany i imitacji głosu pożądanej osoby”. Na ten cel zleceniodawca zamierza wydać 6 milionów rubli. Czas wykonania zlecenia do 13 miesięcy. Wydział wojskowy nr 35533 jest jednym z podwydziałów FSB. W internecie bardzo łatwo znaleźć potwierdzenie tego faktu.

Na przykład decyzja o przekazaniu przychodni i przedszkola należących do FSB władzom miejskim miasta Źielieznodorożnyj. Wśród innych projektów tego podwydziału jest przygotowanie automatycznego streszczenia tekstu nagrania (przeznaczono na ten projekt 20 milionów rubli), określenie psychoemocjonlnego stanu osoby mówiącej (przeznaczono 7 milionów rubli), odnalezienie w dużej ilości zapisów głosu poszukiwanej osoby (13 milionów rubli). Zdaniem ekspertów prototypy systemu imitacji głosu już działają ale jak na razie specjaliści łatwo rozpoznają fałszerstwo. Dzisiaj żeby stworzyć imitację głosu trzeba mieć do dyspozycji nie mniej niż godzinę nagrania mowy danej osoby. Mowę dzieli się na mniejsze kawałeczki (tzw. allofony dźwięków) i z nich składa się potrzebne słowa. Następnie na sygnał trzeba nałożyć indywidualną intonację.

Jak na razie „szwy” pomiędzy dźwiękami są rozpoznawalne przez specjalistów.

Ale ten problem będzie rozwiązany, to tylko kwestia czasu.

Tłum. z. jęz. ros. RX

Źródło : www.3rm.info/14898-fsb-uchitsya-imitirovat-golosa.html

Data publikacji : 3.09.2011 godz. 11:35 czasu moskiewskiego


 

Za: Stop Syjonizmowi (3 Wrzesień 2011) -- [Org. tytuł: « FSB uczy się naśladowania głosu»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42991 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]