Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosneft i Exxon Mobil będą współpracować

Rosyjski koncern Rosneft i amerykański Exxon Mobil podpisały porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwania i wydobycia ropy naftowej. Specjaliści szacują, że wspólne inwestycje obu gigantów szacowane są wstępnie na 500 mld dolarów.

Eksperci są przekonani, że porozumienie koncernów będzie stabilizująco wpływać na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Amerykański gigant paliwowy Exxon Mobil zostanie dopuszczony do prac na należącej do Rosji części Szelfu Arktycznego. Natomiast Rosneft uzyska dostęp do platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej i w Teksasie.

To wydarzenie jest pozytywnie przyjmowane przez światowe rynki, ponieważ otwiera nowe horyzonty współpracy – skomentował podpisanie rosyjsko-amerykańskiego porozumienia premier Rosji Władimir Putin.

Według szefa rosyjskiego rządu, wspólne przedsięwzięcie warte jest około 300 miliardów dolarów, a przy założeniu, że oba koncerny rozbudują lądową i morską bazę wydobywczą wartość inwestycji może przekroczyć 500 miliardów dolarów. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie liczących się w świecie firm paliwowych.

Autor: pl, pszl; Źródło: IAR

Za: TVPInfo.pl (30.08.2011) | http://tvp.info/informacje/biznes/dwaj-giganci-zainwestuja-pol-biliona-dolarow/5186597 | Dwaj giganci zainwestujÄ… pół biliona dolarów

Skip to content