Rosneft i Exxon Mobil będą współpracować

Aktualizacja: 2011-09-1 3:27 pm
Rosyjski koncern Rosneft i amerykański Exxon Mobil podpisały porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwania i wydobycia ropy naftowej. Specjaliści szacują, że wspólne inwestycje obu gigantów szacowane są wstępnie na 500 mld dolarów.

Eksperci są przekonani, że porozumienie koncernów będzie stabilizująco wpływać na sytuację na rynkach surowców energetycznych. Amerykański gigant paliwowy Exxon Mobil zostanie dopuszczony do prac na należącej do Rosji części Szelfu Arktycznego. Natomiast Rosneft uzyska dostęp do platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej i w Teksasie.

To wydarzenie jest pozytywnie przyjmowane przez światowe rynki, ponieważ otwiera nowe horyzonty współpracy – skomentował podpisanie rosyjsko-amerykańskiego porozumienia premier Rosji Władimir Putin.

Według szefa rosyjskiego rządu, wspólne przedsięwzięcie warte jest około 300 miliardów dolarów, a przy założeniu, że oba koncerny rozbudują lądową i morską bazę wydobywczą wartość inwestycji może przekroczyć 500 miliardów dolarów. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie liczących się w świecie firm paliwowych.

Autor: pl, pszl; Źródło: IAR

Za: TVPInfo.pl (30.08.2011) -- [Org. tytuł: « Dwaj giganci zainwestujÄ… pół biliona dolarów»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=42915 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]